ΑΦΙΕΡΩΜΑ: Η Ευρωπαϊκή πορεία της ΑΕΚ μέσα στο πέρασμα των χρόνων (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 10/6/2019 - 09:01

Έτοιμη για την όγδοη σεζόν που θα εμφανιστεί σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις είναι η ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας τερμάτισε στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος πίσω από τον ΑΠΟΕΛ και θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της από τον πρώτο προκριματικό γύρο του Europa League μιας και κυπελλούχος αναδείχθηκε η ΑΕΛ που τερμάτισε τέταρτη.

Η πρώτη παρουσία και η... Μπαρσελόνα

Η ΑΕΚ Λάρνακας συμμετείχε για πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση την περίοδο 1996-97 στα πλαίσια του Κυπέλλου Κυπελλούχων 1996-97. Στον προκριματικό γύρο προκρίθηκε επί της Κοτάικ. Στον επόμενο γύρο αποκλείστηκε από την Μπαρσελόνα, αποσπώντας ισοπαλία 0-0 εντός έδρας, όμως αποκλείστηκε με την εκτός έδρας ήττα με 2-0.

Η πρώτη είσοδος στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

Την περίοδο 2011-12 η ΑΕΚ επανήλθε στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Συμμετείχε στο ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ 2011–12 και έγινε η πρώτη Κυπριακή ομάδα που εξασφάλισε πρόκριση σε ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Στους ομίλους της διοργάνωσης κλήθηκε να αντιμετωπίσεις τις Σάλκε, Μακάμπι Χάιφα και Στεάουα Βουκουρεστίου. Η ΑΕΚ τερμάτισε στην 4η θέση και αποκλείστηκε. Πέτυχε μία νίκη (2-1 εντός έδρας επί της Μακάμπι Χάιφα) και έφερε 2 ισοπαλίες (0-0 εκτός έδρας με τη Σάλκε και 1-1 εντός έδρας με τη Στεάουα), ενώ, συγκεντρώνοντας 5 βαθμούς.

Α

Η δεύτερη είσοδος στους ομίλους Ευρωπαϊκής διοργάνωσης

Κατά την περσινή περίοδο (2018-19), η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει για δεύτερη φορά την είσοδο της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Συμμετείχε στον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης με αντιπάλους τις Λεβερκούζεν, Λουντογκόρετς και Ζυρίχη. Κατάφερε να τερματίσει στην τρίτη θέση με 5 βαθμούς όμως αποκλείστηκε. Επικράτησε με 1-0 της Ζυρίχης εκτός έδρας ενώ απέσπασε δύο ισοπαλίες από την Βουλγαρική, Λουντογκόρετς (1-1 εντός έδρας και 0-0 εκτός έδρας).

Α

Στατιστική και αριθμοί

Η ΑΕΚ μετρά συνολικά 48 παιχνίδια στην Ευρώπη σε όλες τις διοργανώσεις και φάσεις. Έχει καταφέρει να πάρει τη νίκη σε 22 παιχνίδια ενώ 13 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα ενώ άλλα 13 παιχνίδια γνώρισε την ήττα.

Σε αυτές τις 48 αναμετρήσεις η ΑΕΚ μετρά 70 γκολ στο ενεργητικό της, ενώ δέχθηκε 40.

Μεγαλύτερη Ευρωπαϊκή νίκη για τους Λαρνακείς το 5-0 που πέτυχαν τρεις φορές. Η πρώτη ήταν κόντρα στην Κόταικ κατά την παρθενική της εμφάνισης στην Ευρώπη. Ακολούθησε η σεζόν 2017-18 όπου στον πρώτο προκριματικό επικράτησε με 5-0 της Λίνκολ από το Γιβραλτάρ. Η τελευταία φορά που σημειώθηκε το ευρύ 5-0 ήταν κατά τη φετινή σεζόν όπου και επικράτησε της Στουρμ Γκρατς στον τρίτο προκριματικό.

Η μεγαλύτερη ήττα σημειώθηκε κόντρα στη Σάλκε τον Οκτώβριο το 2011 στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ με 5-0 στο ΓΣΠ.