Βρήκε τις λύσεις από τον πάγκο, όμως προβλημάτισε αμυντικά ο ΑΠΟΕΛ (BINTEO)

Τετάρτη, 2/1/2019 - 18:51

Ο ΑΠΟΕΛ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 στον πρώτο αγώνα για την β φάση του κυπέλλου Κύπρου κόντρα στην Δόξα.

Το σκορ άνοιξε ο Κάρλος στο 20΄με τον ΑΠΟΕΛ να αντιδρά στο δεύτερο μέρος με σκόρερ δυο ποδοσφαιριστές που ήρθαν από τον πάγκο. Αρχικά ο Νατέλ μείωσε και ακολούθως ο Μπάλογκ «έγραψε» το τελικό 2-1.

Ο επαναληπτικός θα γίνει στις 6 Φεβρουαρίου στο Μακάρειο στάδιο.

Α΄ ημίχρονο:

Μόλις στο τρίτο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ θα φτάσει κοντά στο γκολ, όμως ο Λοϊζου θα προλάβει τον Αλωνεύτη πριν ο τελευταίο σουτάρει.

Στο 7΄ η Δόξα θα απειλήσει για πρώτη φορά με τον Μιτρέα, όμως το μακρινό απευθείας φάουλ του Ρουμάνου πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 12΄ η Δόξα θα πετύχει γκολ μετά από αυτογκόλ του Βούρου.  Ο Κάρλος έκανε γύρισμα στον Ασαμόα, ο Βούρος παρενέβη και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με βοηθό θα σηκώνει την σημαία του για οφ-σάιτ.

Η καλύτερη Δόξα κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 20΄ με τον Κάρλος. Σε φάση διαρκείας ο Ασαμόα γύρισε στον Λουίς Κάρλος ο οποίος από κοντά νίκη τον Ρόμο κάνοντας το 0-1. Η φάση του γκολ ξεκίνησε από μεγάλο λάθος του Ρόμο.

Στο 29΄ οι φιλοξενούμενοι θα χάσουν και νέα ευκαιρία. Ο Ασαμόα πλάσαρε από κοντά όμως ο Βούρος έβαλε το πόδι του την τελευταία στιγμή και έδιωξε σε κόρνερ.

Ο ΑΠΟΕΛ θα καταγράψει την δεύτερη του ουσιαστική ευκαιρία στον αγώνα στο 33΄, η κεφαλιά όμως του Γκέντσογλου πήγε έξω.

B΄ ημίχρονο:

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ζαχίντ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Αντωνίου, ενώ η Δόξα προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα με τον Γκρεμλς να αντικαθιστά τον Λοϊζου.

Ο ΑΠΟΕΛ με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος έδειξε πως θέλει να αφήσει πίσω του το κάκιστο πρώτο ημίχρονο και μόλις στο 47΄ είχε την πρώτη του ευκαιρία με τον Ιωάννου από κοντά να μην μπορεί να σκοράρει.

Στο 54΄ ο Νατέλ θα μπει στην θέση του πολύ μέτριου Ρέζα και μόλις έξι λεπτά αργότερα θα καταφέρει να βρει δίκτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.Ο Εφραίμ γύρισε και ο Βραζιλιάνος με διπλή προσπάθεια έφερε τον αγώνα στα ίσα.

Στο 64΄ ο Εφραίμ θα δώσει την θέση του στον Μπάλογκ ο οποίος στην πρώτη του επαφή θα καταφέρει να σκοράρει (66΄). Ο Αλωνεύτης έκανε το τακουνάκι, βρήκε τον Ούγγρο και αυτός με εκπληκτικό δυνατό σουτ νίκησε τον Γκρεμλς.

Στο 69΄ ο ΑΠΟΕΛ θα απειλήσει και πάλι με τον Ζαχίντ όμως το πλασέ του θα αλλοιωθεί από τους αμυντικούς της Δόξας.

Στο 82΄ ο ΑΠΟΕΛ θα πλησιάσει και σε ένα τρίτο γκολ όμως ο Μπάλογκ εξ επαφής από πλάγια δεν μπόρεσε να σκοράρει και πάλι.

Τρία λεπτά αργότερα ο Καζού απείλησε με σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και έξω.

Στο 88΄ οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν και πάλι αυτή την φορά με τον Αλωνεύτη όμως ο έμπειρος ακραίος επιθετικός σούταρε άστοχα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μπόλιεβιτς πλησίασε στην ισοφάριση, όμως το σουτ του μέσου της προσφυγικής ομάδας έδιωξε σε κόρνερ ο Ρόμο.

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Αντωνίου (46' Ζαχίντ), Βούρος, Ιωάννου, Καζού, Αρτυματάς, Γκέντσογλου, Σόουζα, Εφραίμ (64' Μπάλογκ), Αλωνεύτης, Ρέζα (54' Νατέλ)

Δόξα: Λοΐζου (46' Γκρεμσλ), Μιτρέα, Άδωνη, Περέιρα, Ευσταθίου (57' Ζατλ), Τίνκου, Κάρλος, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Χατζηβασίλης (77' Παβλόφ), Νελσίνιο