Champions League: Ανατροπή και πρόκριση για την Τσέλσι, έστησε… πάρτι η Μπενφίκα

Τετάρτη, 8/3/2023 - 00:07

Τα πρώτα δύο εισιτήρια της οκτάδας βρήκαν κάτοχο!

Στο Λονδίνο η Τσέλσι έκανε την ανατροπή κόντρα στη Ντόρτμουντ, και με νίκη 2-0 πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά με συνολικό σκορ 2-1. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Μπενφίκα προκρίθηκε με το εμφαντικό 5-1 κόντρα στη Κλαμπ Μπριζ και συνολικό σκορ 7-1.

Αύριο (08/03 – 22:00) τα άλλα δύο ζευγάρια είναι Μπάγερν-Παρι και Τότεναμ-Μίλαν, ενώ από βδομάδας θα συμπληρωθεί το… παζλ με τις αναμετρήσεις Πόρτο-Ίντερ, Σίτι-Λειψία, Νάπολι-Άιντραχτ και Ρεάλ-Λίβερπουλ.

Τσέλσι - Ντόρτμουντ 2-0 (2-1)

H αναμέτρηση στο Λονδίνο ξεκίνησε με δεκάλεπτη καθυστέρηση, καθώς οι Γερμανοί «κόλλησαν» στην κίνηση και άργησαν να φτάσουν στο γήπεδο.

Στα πρώτα στάδια οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή, όμως οι Άγγλοι σταδιακά πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και δημιούργησαν μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Μέιερ.

Στο 28ο λεπτό οι «μπλε» είχαν δοκάρι με τον Χάβετς, ενώ κατάφεραν να αξιοποιήσουν την υπεροχή τους στο 44ο λεπτό με τον Ραχίμ Στέρλινγκ να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα με σουτ εντός περιοχής.

Στις πρώτες στιγμές του δευτέρου μέρους, η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Βολφ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χάβετς, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, με τον διαιτητή να διατάζει επανάληψη καθώς υπήρχαν παίκτες στην περιοχή πριν την εκτέλεση. Ο Γερμανός εκτέλεσε εκ νέου, βρίσκοντας το γκολ (53').

Στη συνέχεια, όπως αναμενόταν, η Ντόρτμουντ ανέβηκε ψηλά και έψαξε το γκολ που θα έστελνε την αναμέτρηση στην παράταση, δημιουργώντας μεγάλα προβλήματα μπροστά από την εστία του Κέπα.

Τσέλσι (Γκράχαμ Πότερ): Κέπα, Φοφανά, Κουλιμπαλί, Κουκουρέγια, Τζέιμς, Κόβασιτς (Πούλισικ 83'), Φερνάντες (Ζακάρια 87'), Τσίλγουελ, Στέρλινγκ (Λόφτους Τσικ 83'), Φέλιξ (Γκάλαχερ 68'), Χάβερτς

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Μέιερ, Γκερέιρο, Σλότερμπεκ, Ζίλε, Βολφ, Τσαν, Ρόις, Οζκάν (Γκίτενς 64'), Μπέλινγχαμ, Μπραντ (Ρέινα 5'), Αλέ (Μάλεν 77')

Μπενφίκα - Κλαμπ Μπριζ 5-1 (7-1)

Οι Πορτογάλοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έψαξαν το γκολ για να... κλειδώσουν την πρόκριση στην οκτάδα. Εν τέλει, αυτό ήρθε στο 38ο λεπτό με τον Σίλβα ο οποίος «άδειασε» δύο αντιπάλους, πριν γράψει το 1-0.

Πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι «αετοί» της Λισαβόνας βρήκαν και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις και ουσιαστικά τέλειωσαν την υπόθεση πρόκριση. Μετά από πολύ ωραία «κοφτή» πάσα του Ζοάο Μάριο στα δεξιά της μεγάλης περιοχής για τον Ράμος, ο φορ της Μπενφίκα με φανταστικές ντρίπλες πέρασε από 2-3 αμυντικούς και πλάσαρε για το 2-0.

Στην πρώτη της αξιόλογη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου, η Μπενφίκα βρήκε και τρίτο γκολ (57') με τον Ράμος να δίνει διαστάσεις στην πρόκριση της ομάδας του. Το 4-0 για τους Πορτογάλους ήρθε με τον Ζοάο Μάριο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (71'), με τον Νέρες να βάζει και αυτός το «λιθαράκι» του για το 5-0 (78').

Το γκολ της τιμής για τους Βέλγους ήρθε από τον Μέιχερ (88'), με φοβερό σουτ.

Μπενφίκα (Ρότζερ Σμιντ): Βλαχοδήμος, Μπαχ (Ζιλμπέρτο 63'), Σίλβα (Βερίσιμο 89'), Οταμέντι (Μοράτο 74'), Γκριμάλντο, Λουίς, Σικίνιο (Νέρες 63'), Μάριο (Νέβες 74'), Άουρσνες, Ράφα Σίλβα, Ράμος

Κλαμπ Μπριζ (Σκοτ Πάρκερ): Μινιολέ, Μάτα (Οντόι 62'), Μέχελε, Χέντρι, Μπουκάναν, Βάνακεν (Ριτς 74'), Οντόι, Γέραμτσουκ (Φεράν 62'), Μέιχερ, Λανχ (Ονιεντίκα 46'), Σογουά (Νούσα 74')