Έγινε της… ανατροπής στο Δασάκι με «ερυθρόλευκα» χαμόγελα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 14/9/2024 - 21:33
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Αρνητική η πρώτη εντός έδρας παρουσία για τον Εθνικό στο Δασάκι, ο οποίος ηττήθηκε με 2-3 από τη Νέα Σαλαμίνα, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της  Cyprus League by Stoiximan. Οι «ερυθρόλευκοι» της Αμμοχώστου έκαναν την ανατροπή και έφυγαν από την Άχνα με… χαμόγελα, ενώ αυτό είναι το πρώτο τρίποντο της σεζόν.

Στα του αγώνα άνοιξαν, το  σκορ στο… φινάλε του πρώτου ημίχρονου οι «ερυθρόλευκοι», έπειτα από μια εξαιρετική συνεργασία των Μιγκελίτο-Νάρσινγκ και τον… εκτελεστή Παπαγεωργίου, που με ένα ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έπειτα, ο Εθνικός αντέδρασε αφού κατάφερε να ισοφαρίσει στην έναρξη του δευτέρου ημίχρονου με ένα σουτ… φωτιά ο Aντερέγκεν το οποίο κέρδισε τον Αντόσχ. Στο 76ο λεπτό πήρε το ματς στα χέρια της η ομάδα της Άχνας με τη σέντρα του Μπονέτο και την κεφαλιά του Οφόρι. Παρόλ΄ αυτά το σύνολο του Χριστοδούλου κατάφερε να ισοφαρίσει στο 95' με μια εξαιρετική εκτέλεση του Βέλλιου.

Στο 107' το γυρισαν ξανά οι «ερυθρόλευκοι» της Αμμοχώστου με τον Λέζιακς να στρώνει στο Ντουρμισάι ο οποίος… τέλειωσε τον Εθνικό με ένα φοβερό πλασέ και πείρε το τρίποντο.

Όσον αφορά στη συνέχεια (4η αγωνιστική), ο Εθνικός θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με την ΑΕΚ, ενώ η Νέα Σαλαμίνα θα φιλοξενηθεί από τον ΑΠΟΕΛ. Μεσοβδόμαδα (18/9), η ομάδα της Αμμοχώστου θα αναμετρηθεί με την Πάφο για το εξ αναβολής ματς της πρώτης αγωνιστικής.

Οι ενδεκάδες

Εθνικός Άχνας (Νταβίντ Μπαντία): Φλόρες, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Μπονέτο, Παναγιώτου, Ιωάννου, Στυλιανού (108' Γκονζάλεζ), Μπαχανάκ, Aντερέγκεν (101' Σόμπιεχ), Οφόρι, Μπρένο (87' Πεχλιβάνης)

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Αντόσχντος, Τόμοβιτς, Μιχαήλ, Νάρσινγκ (104' Μπαχάσα), Μιγκελίτο (80' Φράγκος), Βέλλιος, Μπεχαράνο (90+1 Γκμπέλε), Καρλίτος (80' Φερνάντεθ), Παπαγεωργίου (80' Ντουρμισάι), Λέουκο, Λέζιακς.

Τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Χριστοδούλου (Νέα Σαλαμίνα): «Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για την πολύ σημαντική νίκη που πέτυχαν απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που προερχόταν από μια μεγάλη νίκη κόντρα σε έναν μεγάλο αντίπαλο. Ήμασταν αρκετά καλοί στο Α’ ημίχρονο, προηγηθήκαμε και από το πουθενά κάποια ατομικά λάθη μας στοίχισαν να προηγηθεί ο αντίπαλος. Έδειξαν χαρακτήρα οι παίχτες μας. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αντίδραση, ήταν πρώτη μας νίκη. Θα τη χαρούμε σήμερα και από αύριο συνεχίζουμε γιατί έχουμε παιχνίδι την Τετάρτη. Ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι πάλι εκτός έδρας. Θα ετοιμάζουμε την ομάδα για να παλέψουμε και να πάρουμε τους τρεις πόντους».

Μπαντία (Εθνικός): «Ξέραμε ότι θα ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι. Προσπαθήσαμε να προετοιμαστούμε ανάλογα, να μην πιστέψουμε ότι είμαστε μια από τις καλύτερες ομάδες στο πρωτάθλημα λόγω των εμφανίσεών μας στις πρώτες αγωνιστικές. Απόψε δεν είχαμε μαχητικότητα, χάσαμε μονομαχίες και δεύτερες μπάλες. Έτσι θα είναι το 80% των αγώνων μας αυτή τη σεζόν και ευτυχώς αυτό το στραπάτσο ήλθε νωρίς. Πρέπει να μάθουμε από αυτό. Μετά το 2-1 φοβηθήκαμε να παίξουμε την μπάλα μας και να κρατήσουμε τον έλεγχο του αγώνα, φοβηθήκαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι».