Επέστρεψε στο δεύτερο μισό και «φώναξε» παρών ο ΑΠΟΕΛ

Τετάρτη, 3/1/2024 - 09:37

Η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου στο «Άλφαμεγα Stadium» βρήκε τον ΑΠΟΕΛ πίσω στο σκορ με 2-0 κόντρα στον Απόλλωνα για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Παρ' όλα αυτά, οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν παράτησαν το ματς, μπήκαν μέσα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας, βρίσκοντας την ισοφάριση στο φινάλε.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ έμεινε πίσω με δύο «φτηνά» γκολ. Το πρώτο ήρθε από λάθος του Μπέλετς το οποίο είναι μέσα στο παιχνίδι. Ο Σλοβένος με την όλη παρουσία του στη σεζόν «δικαιολογείται» να έχει μια άσχημη στιγμή. Το δεύτερο γκολ ήρθε μέσα σε λίγα λεπτά, μετά από αδράνεια στο κέντρο της άμυνας, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Κάπως έτσι τα δεδομένα άρχισαν να... δυσκολεύουν για τους «γαλαζοκίτρινους».

Η αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο μόνο ικανοποιητική μπορεί να χαρακτηριστεί. Το γκολ του Μαρκίνιος με το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος έβαλε ξανά στο παιχνίδι την ομάδα της Λευκωσίας η οποία κυνηγούσε την ισοφάριση καθ' όλη τη διάρκεια του δεύτερου 45λέπτου. Κάτι που ήρθε στο 96ο λεπτό με τον Κβιλιτάια.

Πλέον, οι «γαλαζοκίτρινοι» κοιτάνε τη συνέχεια και την αναμέτρηση με την Ανόρθωση (06/01 - 17:00) για τη 18η αγωνιστική. Παιχνίδι-κορυφής στο οποίο ο ΑΠΟΕΛ ψάχνει μόνο τη νίκη για να ανοίξει και πάλι τη ψαλίδα από τη δεύτερη θέση και να παραμείνει στη μοναξιά της κορυφής.