Επιτέλους νίκη για την Αλκή, βυθίζεται η Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 26/11/2017 - 19:45

Τεράστιας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη για την Αλκή η οποία επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας ως τυπικά φιλοξενούμενη με 3-2.

Και τα πέντε γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Για τους νίκητες σκόραραν δυο γκολ ο Φαμπρίτσιο και ένα ο Σεμέδο, ενώ για την προσφυγική ομάδα οι Κυπριανού και Καρώ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα θα χάσει δυο πολύ καλές ευκαιρίες αρχικά στο 29΄ θα έχει δοκάρι με τον Γκράτσι ο οποίος πήρε την κεφαλιά μετά από φάουλ του Μπριτζίτο. Ένα λεπτό αργότερα, ο Νταμάχου από κοντινή απόσταση δεν μπόρεσε εκ νέου με κεφαλιά να νικήσει τον κήπερ της Αλκής που απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στην επανάληψη η Αλκή κατάφερε να αιφνιδιάσει ανοίγοντας το σκορ στο 51΄ με τον Φαμπρίτσιο. Ο Ντουβεντρού στην κόντρα βρήκε έξοχα στην πλάτη της άμυνας τον Φαμπρίτσιο ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Κίρεφ κάνοντας το 0-1.

Δέκα λεπτά αργότερα στο 61΄ η Αλκή πέτυχε και δεύτερο γκολ εκ νέου με τον Φαμπρίτσιο. Ο Μπιλάλ με ωραία ενέργεια ζάλισε την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας γύρισε στον Φαμπρίτσιο που με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του.

Μάλιστα η Αλκή πέτυχε και τρίτο γκολ στο 86΄ο Σεμέδο με ατομική ενέργεια από αριστερά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο σουτ έκανε το 0-3.

H Νέα Σαλαμίνα άργησε να ξυπνήσει αφού τα δυο γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις με τους Κυπριανού και Καρώ δεν ήταν αρκετά για να της δώσουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ν. Σαλαμίνα Kίρεφ, Κούσουλος, Γκράσι, Μιντίκκης, Κορέια, Νταμάχου, Καρώ, Πόλιανετς (46' Παπαδόπουλος), Μπριζίτο, Ρόκε (68' Σιαθάς), Μακρίεφ

Αλκή: Πάρντο, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Νγκομό, Γουίλι, Χαρή (71' Λοιζίδης), Αντρέου (41' Μπιλάλ), Τιγκρουτζιά, Ιτούα, Φαμπρίτσιο, Ντιακιτέ