«Χρυσός» ο Κεσίδης στο Παγκόσμιο Κ20 (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 30/8/2024 - 08:05
ΙΩΣΗΦ ΚΕΣΙΔΗΣ

Μοναδικός, καταπληκτικός και πλέον χρυσός! Ο Ιωσήφ Κεσίδης κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφυροβολία εφήβων, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κάτω των 20 ετών που διεξάγεται στη Λίμα του Περού. Τεράστια επιτυχία για τον κυπριακό στίβο και τον κυπριακό αθλητισμό, αφού είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τη χώρα μας στη διοργάνωση.

Ο αθλητής του Πανίκου Χαραλάμπους είχε σπουδαίο αγώνα με τεράστιες βολές. Η έκτη και τελευταία του ήταν και η κορυφαία, φθάνοντας τα 82 μέτρα και 80 εκατοστά, που αποτελεί νέο παγκύπριο ρεκόρ, με τη βολή του Κεσίδη να είναι η έκτη κορυφαία επίδοση όλων των εποχών στον κόσμο!

2

Η πορεία του είναι καταπληκτική τα τελευταία χρόνια στο διεθνές στερέωμα του στίβου στις μικρές ηλικίες, ιδιαίτερα την τελευταία διετία. Το 2022, προτού κλείσει τα 17 του χρόνια, ο Κεσίδης αναδείχθηκε χρυσός πρωταθλητής Ευρώπης κάτω των 18 ετών στα Ιεροσόλυμα (06/07), ρίχνοντας την 5κιλη σφύρα του στα 78,92μ. Τέσσερις εβδομάδες αργότερα ταξίδεψε για την Κάλι της Κολομβίας, όπου κατάφερε να γίνει ο πρώτος Κύπριος άντρας αθλητής που κατακτά μετάλλιο (χάλκινο) σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κάτω των 20 ετών. Στις 4 Αυγούστου 2022 έριξε την 6κιλη σφύρα του στα 76,32μ., καταλαμβάνοντας την 3η θέση!

Το 2023, αναδείχθηκε ασημένιος πρωταθλητής Ευρώπης κάτω των 20 ετών, και πάλι στα Ιεροσόλυμα (09/08), ρίχνοντας την 6κιλη σφύρα του στα 77,73μ. Στο 2024, εκπληρώνοντας ταυτόχρονα και τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις, ο Ιωσήφ Κεσίδης βελτιώνεται ακόμα περισσότερο, υπό την καθοδήγηση του Πανίκου Χαραλάμπους. Η πρώτη του επιτυχία καταγράφεται στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων, στη Λεϊρία της Πορτογαλίας (09/03), όταν κερδίζει το αργυρό μετάλλιο στη σφυροβολία κάτω των 23 ετών (παρά το ότι ήταν στα 18 του), ρίχνοντας την ανδρική σφύρα του (βάρους 7,26κ.) στα  70,63μ.

Πηγή φωτό: World Athletics