«Πλήρωσε» τα λάθη της και ηττήθηκε ξανά η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 30/9/2021 - 20:34

Λάθη, αδράνειες και νέα ήττα!

Η Ανόρθωση ηττήθηκε με 2-0 από τη Γάνδη στο Βέλγιο, για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Conference League, μένοντας χωρίς βαθμό.

Η «Κυρία» παρά την προσπάθεια και την καλή παρουσία σε κάποια διαστήματα, «πλήρωσε» τα κενά στην άμυνα και από τα οποία δέχθηκε δύο τέρματα, γνωρίζοντας και πάλι την ήττα.

Στο πρώτο ημιχρόνο στεκόταν σχετικά καλά στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο μια στιγμή αδράνειας ήταν αρκετή για να δεχθεί το γκολ, με τον Τισουντάλι να περνάει σχεδόν όλη την άμυνα και να σκοράρει στο 28ο λεπτό.

0

Η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε αποφασισμένη μετά την ανάπαυλα και έδειχνε ορεξάτη και ικανή για να σκοράρει, αφού δημιούργησε και έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες.

Από ένα σημείο και έπειτα όμως ήρθε και η κούραση και με νέα αδράνεια στην άμυνα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Κουμς στο 81' και εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

Την επόμενη (3η) αγωνιστική η Ανόρθωση υποδέχεται την Πέμπτη (21/10, 19:45) τη Φλόρα Ταλίν στο ΓΣΠ, η οποία γνώρισε κι αυτή δεύτερη ήττα, έτσι Παρτιζάν και Γάνδη είναι στην κορυφή του 8ου ομίλου.

Τέλος του αγώνα

Η Ανόρθωση το πάλεψε, ωστόσο η ανωτερότητα της Γάνδη και κάποια λάθη στην άμυνα έφεραν την ήττα (2-0).

21:20
81' Γκολ για τη Γάνδη

Μετά από συνεργασία στην περιοχή ανάμεσα σε Τισουντάλι-Κουμς και αδράνεια της άμυνας της Ανόρθωσης, ο δεύτερος έπιασε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0

30/09/2021
21:18
79' Νέα φάση για τη Γάνδη

Ο Τισουντάλι έκανε τη σέντρα από δεξιά, με τον Ντεπότρε να κάνει τη κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

30/09/2021
21:17
78' 5η και τελευταία αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Κατσαράβα στη θέση του Ουάρντα

30/09/2021
21:16
76' Καλή στιγμή για τη Γάνδη

Ο Οφόε επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

30/09/2021
21:09
70' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση

Έξω Αντωνιάδης και Λάφερτι, μέσα Κορέια και Χριστοφή

30/09/2021
20:59
59' Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση

Μέσα ο Χριστοδουλόπουλος και έξω ο Πόποβιτς

30/09/2021
20:57
57' «Απαντάει» η Γάνδη

Ο Τισουντάλι από αριστερά έδωσε έτοιμο γκολ για τον Οβούσου, με τον Τζουρ να αποκρούει εξαιρετικά και ο Οβούσου με δεύτερη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα έξω

30/09/2021
20:55
55' Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Πόποβιτς εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Αραγιούρι από κοντά έπιασε την κεφαλιά και ο Μπολάτ απέκρουσε, με τον Ντέλετιτς στην επαναφορά και νέα κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

30/09/2021
20:45
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Με αλλαγή η Ανόρθωση, έξω ο Καλτσάς και μέσα ο Ντέλετιτς

30/09/2021
20:33
Γερό προβάδισμα για την Παρτιζάν

Στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου, οι Σέρβοι προηγούνται με 2-0 της Φλόρα Ταλίν στο ημίχρονο, με δύο τέρματα του Μάρκοβιτς

30/09/2021
20:30
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Ανόρθωση «πλήρωσε» μια στιγμή αδράνειας στο 28ο λεπτό και βρίσκεται πίσω στο σκορ.

Παρά το τέρμα, η «Κυρία» στεκόταν σχετικά καλά στον αγωνιστικό χώρο και ενώ είχε και τις δικές τις προϋποθέσεις για να σκοράρει, ωστόσο δεν είχε το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.

Πλέον στο δεύτερο μέρος ψάχνει αντίδραση και καλείται να γίνει πιο επιθετική, προσέχοντας παράλληλα στα μετόπισθεν αφού λογική η Γάνδη θα χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

0

30/09/2021
20:28
44' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση

Ο Κορρέα έκανε τη σέντρα από δεξιά, με τον Λάφερτι να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα έξω και ενώ ήταν σε καλύτερη θέση και πήγαινε με φόρα ο Ουάρντα

30/09/2021
20:25
40' Διπλή ευκαιρία για τη Γάνδη

Ο Κουμς από δεξιά έκανε το σουτ και ο Τζουρ απέκρουσε, με τον Λέϊματς να πιάνει την κεφαλιά στην επαναφορά και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

30/09/2021
20:15
Το γκολ της Γάνδη για το 1-0
30/09/2021
20:13
28' Γκολ για τη Γάνδη

Ο Τισουντάλι περνάει από όλη την άμυνα της Ανόρθωσης, κάνει το πλασέ και σκοράρει, παρά την προσπάθεια του Κορρέα να αποσοβήσει.

0

30/09/2021
20:10
25' Προβάδισμα η Παρτιζάν

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Παρτιζάν προηγείται με 1-0 της Φλόρα Ταλίν με 1-0 από το 19ο λεπτό.

30/09/2021
20:00
15' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γάνδη

Ο Τισουντάλι έδωσε κάθετη στην περιοχή για τον Μπεζούς, με τον Τζουρ να βγαίνει έγκαιρα και να αποσοβεί το πλασέ του σε τετ α τετ, διώχνοντας σε κόρνερ

30/09/2021
19:48
4' Πρώτο σουτ για την Ανόρθωση

Μετά από διώξιμο η μπάλα έφτασε στον Αρτυματά, επιχείρησε να απειλήσε με μακρινό σουτ, κόντραρε και μάζεψε ο Μπολάτ

30/09/2021
19:45
1' Έναρξη του αγώνα