Νίκησε την Ελλάδα και… ελπίζει η Κύπρος (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 24/9/2022 - 23:40

Την πρώτη της νίκη στον όμιλο του Nations League πήρε η Κύπρος!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε στην «Αρένα» της Ελλάδας με 1-0 στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της τρίτης κατηγορίας του Nations League. Το γκολ για την Κύπρο ήρθε με τον Τζιωνή στο 18ο λεπτό.

Η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και διεκδίκησε το γκολ, όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Λίγο μετά το πρώτο τέταρτο η Κύπρος ανέβηκε και πίεσε την ελληνική άμυνα, βρίσκοντας το γκολ στο 18ο λεπτό. Στη συνέχεια του ημιχρόνου, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε με σχετικά εύκολα το προβάδισμα, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ στις αντεπιθέσεις, θέλοντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των Λοΐζου και Τζιωνή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως αναμενόταν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε κυρίως να αμυνθεί, δίνοντας χώρας στην Ελλάδα. Παρ’ όλα αυτά, η «γαλανόλευκη» δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Παναγή, με εξαίρεση κάποιες στιγμές.

Για την έκτη και τελευταία αγωνιστική της διοργάνωσης στην τρίτη κατηγορία, η ομάδα μας θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με το Κόσοβο. Με τη σειρά της η Ελλάδα θα φιλοξενήσει εντός έδρας τη Βόρεια Ιρλανδία. Αμφότερες οι δύο αναμετρήσεις είναι προγραμματισμένες για την ερχόμενη Τρίτη (27/09) στις 21:45.

Επόμενη αγωνιστική

• Ελλάδα - Βόρεια Ιρλανδία (27/09 - 21:45)
  • Κόσοβο - Κύπρος (27/09 - 21:45)
24/09/2022
23:40
Τέλος στην «Αρένα», νίκη 1-0 για την Κύπρο

Υπερπολύτιμο τρίποντο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

0

24/09/2022
23:34
90' Έξι επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 1-0 από το 18ο λεπτό.

24/09/2022
23:30
87' Σκοράρει η Ελλάδα, ακυρώνεται το γκολ

Σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ ο βοηθός καθώς περιοριζόταν το οπτικό πεδίο του Παναγή.

24/09/2022
23:24
80' Σχόλιο πριν το τέλος

Θάνος Λακιώτης (ΑΕΚ Αρένα): Με πεντάδα εδώ και λίγα λεπτά η Κύπρος στην άμυνα. Καρώ, Κατελάρης και Ρομπέρζ παίζουν στο κέντρο, με τους Αντωνιάδη και Ανδρέου στα άκρα. Δεν ανεβάζει τις γραμμές ο Τιμούρ Κετσπάγια, προκειμένου να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα.

α

24/09/2022
23:20
77' Διπλή αλλαγή για την Ελλάδα

Αλεξανδρόπουλος στη θέση του Πέλκα και Χατζηγιοβάνης αντί του Κουρμπέλη.

24/09/2022
23:18
75' Τριπλή αλλαγή για την Κύπρο

Γκόγκιτς αντί του Κάστανου, Κακουλλής αντί του Πιέρου και Αντωνιάδης αντί του Ιωάννου.

24/09/2022
23:15
72' Ευκαιρία για την Ελλάδα

Παιδικό λάθος του Κάστανου, με τον Ιωαννίδη να μπαίνει στην περιοχή από πλάγια, όμως το πλασέ του σταμάτησε στον Παναγή.

24/09/2022
23:07
64' Αλλαγή για την Κύπρο

Τζιωνής έξω, Καρώ μέσα.

24/09/2022
23:07
63' Δοκάρι για την Ελλάδα

Μακρινό σουτ του Φούντα, ο Παναγή με τα ακροδάχτυλα έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

24/09/2022
23:06
62' Απειλεί η Ελλάδα

Πανέξυπνη κάθετη του Μασούρα, ο Φούντας έκανε το γύρισμα όμως ο Ρομπέρζ έδιωξε τη μπάλα.

24/09/2022
23:01
58' Από μια αλλαγή για τις δύο ομάδες

Ο Χαραλάμπους στη θέση του Λοΐζου για την Κύπρο.

Αναγκαστική η αλλαγή για την Ελλάδα καθώς ο Μπακασέτα ένιωσε ενοχλήσεις, δίνοντας τη θέση του στον Ιωαννίδη.

24/09/2022
22:48
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Διπλή αλλαγή για την Ελλάδα, με τους Σιώπη και Δουβίκα να μένουν στα αποδυτήρια για να μπουν οι Μπουχαλάκης και Φούντας.

Με τους ίδιους έντεκα ο Τιμούρ Κετσπάγια.

24/09/2022
22:33
Ημίχρονο στην «Αρένα», 1-0 μπροστά η Κύπρος

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στην «Αρένα», με την Εθνική μας ομάδα να προηγείται της Ελλάδας με 1-0 στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της τρίτης κατηγορίας του Nations League. Το γκολ για την Κύπρο ο Τζιωνής στο 18ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα αναμένεται ότι θα ανέβει πιο ψηλά, ψάχνοντας το γκολ της νίκης. Εκεί η Κύπρος πρέπει να διαχειριστεί σωστά το προβάδισμα της καθώς δεν επιτρέπονται οι βαθμολογικές απώλειες στην αναμέτρηση.

α

24/09/2022
22:31
45' Άλλα δύο επιπλέον λεπτά για το ημίχρονο

Παραμένει το 1-0 για την Κύπρο.

24/09/2022
22:11
25' Πρώτο σχόλιο της αναμέτρησης

Θάνος Λακιώτης (ΑΕΚ Αρένα): Παρότι η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, η Κύπρος κατάφερε να πιάσει την άμυνα της Ελλάδας στον ύπνο τρεις φορές. Πρώτα με την κάθετη του Πιέρου στον Λοΐζου που αστόχησε, ύστερα με τον Κάστανο που έδωσε την ασίστ στον Τζιωνή κι ακόμη μία με τον Κάστανο να τροφοδοτεί τον Πιέρο Σωτηρίου. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των εξτρέμ, οι οποίοι συγκλίνουν προς τον άξονα και πατάνε περιοχή.

α

24/09/2022
22:09
23' Χάνουμε άλλο ένα τετ α τετ

Απέναντι στον Βλαχοδήμο ο Πιέρος, όμως έστειλε τη μπάλα πάνω στον Ελλαδίτη τερματοφύλακα.

24/09/2022
22:06
21' Σώζει την ομάδα μας ο Παναγή

«Φάτσα» με τον Κύπριο τερματοφύλακα ο Πέλκας, όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει.

24/09/2022
22:04
18' Γκολ για την Κύπρο

Τετ α τετ ο Τζιωνής, νικά τον Βλαχοδήμο και κάνει το 1-0.

24/09/2022
22:03
16' Μεγάλη ευκαιρία για την Κύπρο

Τρομερή κάθετη του Πιέρου, ο Λοΐζου όμως βρέθηκε απέναντι στον Βλαχοδήμο, στέλνοντας τη μπάλα έξω.

24/09/2022
21:59
Στην «Αρένα» (και) ο μπασκετικός Ολυμπιακός Πειραιώς

Μετά τα φιλικά στο «Ελευθερία» ο μπασκετικός Ολυμπιακός δίνει το παρόν του στην «Αρένα» για την αναμέτρηση της Κύπρου με την Ελλάδα.

24/09/2022
21:49
4' Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση

Μπαλιά του Τσιμίκα, ο Μασούρας έπιασε την κεφαλιά-γύρισμα, με τον Δουβίκα από κοντά να αστοχεί.

24/09/2022
21:45
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Στη σέντρα η Ελλάδα.

24/09/2022
21:42
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις η Κύπρος, με τις μπλε η Ελλάδα. Όλα έτοιμα για τον Εθνικό μας ύμνο.

24/09/2022
21:10
Μας βάζουν δύσκολα οι Βορειοϊρλανδοί

Η Βόρεια Ιρλανδία επικράτησε με 2-1 του Κοσόβου και πλέον βρίσκεται στο +3 από τη χώρα μας.