«Λύγισε» την ΑΕΚ και… τρίτωσε το καλό η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 16/9/2024 - 20:59

Τρίτη συνεχόμενη νίκη!

Η Ομόνοια συνέχισε από εκεί που έμεινε πριν τη διακοπή και επικρατώντας 1-0 ΑΕΚ στο ΓΣΠ, για την τρίτη αγωνιστική της Cyprus League by Stoiximan, παρέμεινε «αλάνθαστη».

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με αμφότερες τις ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα και να έχουν καλές στιγμές. Όμως οι «πράσινοι» ήταν εκείνοι, που άνοιξαν το σκορ, με τον Εβάντρο στο 24ο λεπτό, πηγαίνοντας με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Μετά την ανάπαυλα, το σύνολο του Νταμπράουσκας ακολούθησε ένα πιο αμυντικό πλάνο, ενώ οι φιλοξενούμενοι πίεσαν με στόχο την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα πολλά λάθη των αντιπάλων τους, γνωρίζοντας δεύτερη σερί ήττα. Στηn μοναδική μεγάλη φάση, στο 87ο λεπτό, ο Σολ βρήκε απέναντι του τον Φαμπιάνο

Έτσι, η ομάδα της Λευκωσίας έφτασε τους εννέα βαθμούς και ανέβηκε στην κορυφή, έχοντας… συγκάτοικο τον Άρη. Από την άλλη, οι Λαρνακείς παρέμειναν στους τρεις βαθμούς και στην 8η θέση.

Στην επόμενη (4η) αγωνιστική, η Ομόνοια φιλοξενείται το Σάββατο (21/09, 19:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από την Ανόρθωση και η ΑΕΚ υποδέχεται την Κυριακή (22/09, 19:00), στην «Αρένα» τον Εθνικό.

16/09/2024
21:35
Όσα ειπώθηκαν μετά το πέρας του ντέρμπι
16/09/2024
20:59
Τέλος αγώνα

Η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στο ΓΣΠ και πήρε τρίτη συνεχόμενη νίκη.

16/09/2024
20:56
90+3' Τελευταίες κινήσεις από τον Νταμπράουσκας

Αλιούμ και Ελάντερ αντί των Σεμέδο και Χαμάς.

16/09/2024
20:54
90+1' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Ο Σολ έκανε το σουτ και ο Φαμπιάνο απέκρουσε. Στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Γκάμα, που δοκίμασε το πόδι του, αλλά ήταν άστοχος.

16/09/2024
20:53
90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις
16/09/2024
20:50
87' Τεράστια φάση για την ΑΕΚ

Ο Σολ έκανε το πλασέ μέσα από την «καρδιά» της περιοχής και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έκανε εντυπωσιακή απόκρουση.

16/09/2024
20:48
84' Τελική για το σύνολο του Μπεργκ

Ο Σολ επιχείρησε το μακρινό σουτ, όμως ήταν αδύναμο και ο Φαμπιάνο πήρε την μπάλα στην αγκαλιά του.

16/09/2024
20:30
69' Διπλή αλλαγή για τους Λαρνακείς

Έξω Καμπρέρα και Ρομπέρζ, μέσα οι Σολ και Ανγκιέλσκι.

16/09/2024
20:20
59' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Κούσουλος πήρε τη θέση του Εβάντρο.

16/09/2024
20:19
58' Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Ο Ροντέν εκτέλεσε απευθείας φάουλ από τα δεξιά και ο Φαμπιάνο έλεγξε.

16/09/2024
20:09
48' Απειλεί η ΑΕΚ

Ο Ροντέν εκτέλεσε το φάουλ και ο Καμπρέρα πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με την Ομόνοια να προηγείται με 1-0.

Σχόλιο: Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, με αμφότερες τις ομάδες να πιέζουν, να προσπαθούν να διατηρήσουν κατοχή και να έχουν κάποιες καλές στιγμές. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Εβάντρο στο 24ο λεπτό και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους. Η ομάδα της Λάρνακας πήρε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο, για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, δίχως εντέλει να αλλάζει τα δεδομένα.

1

16/09/2024
19:49
45+1' Τελική για την Ομόνοια

Ο Σίμιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ, στην αγκαλιά του Αθανασιάδη η μπάλα.

16/09/2024
19:48
45' Τρία λεπτά καθυστερήσεις

1

16/09/2024
19:44
42' Καλή στιγμή για τους «κιτρινοπράσινους»

Μετά από σέντρα, ο Φαράζ μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, από πλάγια θέση, έδιωξε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο

16/09/2024
19:42
40' Έγινε επικίνδυνη η ομάδα της Λευκωσίας

Ο Χαμάς εκτέλεσε απευθείας φάουλ, από καλή θέση εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.

16/09/2024
19:29
27' Απειλεί το σύνολο του Μπεργκ

Ο Ροντέν δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα ψηλά και άουτ.

16/09/2024
19:24
24' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-0

Ο Σεμέδο με ωραία προσποίηση προσπέρασε τον Μοραμόν και έπειτα έκανε την σέντρα, με την μπάλα αρχικά να φτάνει στον Σίμιτς, ο οποίος δεν ήταν σε θέση να σουτάρει και άφησε στον Εβάντρο, που νίκησε τον Αθανασιάδη.

1

16/09/2024
19:20
18' Τεράστια φάση για τους «πράσινους»

Ο Σίμιτς έκανε τη σέντρα με αποδέκτη τον Στεπίνκσι μέσα στην περιοχή, που έκανε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

16/09/2024
19:06
6' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Καμπρέρα πίεσε και έκλεψε την μπάλα από τον Φαμπιάνο, ο Ροντέν έκανε το σουτ, όμως ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας απέκρουσε. Σε δεύτερο χρόνο ο Λέδες πλάσαρε, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

1

16/09/2024
19:05
4' Πρώτη τελική για την Ομόνοια

Ο Εβάντρο εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, με τον Παναγιώτου να παίρνει την μπάλα και να κάνει το πλασέ, όμως ήταν άστοχο.