Αντέδρασε η Ομόνοια, νίκησε τον Απόλλωνα και τον «γκρέμισε» από την κορυφή

Κυριακή, 17/10/2021 - 18:55

Τη μεγάλη νίκη με 1-0 πέτυχε η Ομόνοια κόντρα στον Απόλλωνα στο ΓΣΠ για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα της Λευκωσίας ήταν ο Μάρκο Τσέποβιτς στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από σέντρα στου Παναγιώτη Ζαχαρίου.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος μπήκαν αρκετά ορεξάτα, με τους Λεμεσιανούς να δημιουργούν κάποιες ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρουν να τις μετουσιώσουν σε γκολ. Αντιθέτως, η Ομόνοια στην πρώτη ευκαιρία που έφτιαξε βρήκε το γκολ. Στη συνέχεια του ημιχρόνου, το παιχνίδι είχε αρκετή δύναμη και νεύρο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν αμφότερες να δημιουργήσουν ρήγματα στις αντίπαλες άμυνες.

Στο δεύτερο μέρος, και πιο συγκεκριμένα στο τελευταίο μισάωρο το παιχνίδι άνοιξε, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν το γκολ. Από τη μια ο Απόλλωνας έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, ενώ η Ομόνοια με τη σειρά της όποτε είχε την ευκαιρία προσπαθούσε να φτάσει στο δεύτερο γκολ για να «κλειδώσει» το τρίποντο.

Με τη νίκη αυτή η Ομόνοια έφτασε στους εφτά βαθμούς και βρίσκεται στο -7 από την πρώτη θέση, έχοντας παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, η ομάδα της Λεμεσού δεν κατάφερε να επιστρέψει στην κορυφή αφού έμεινε στους 12 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Για την ερχόμενη αγωνιστική (7η) του πρωταθλήματος, η Ομόνοια θα πάει στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει τη νεοφώτιστη ΠΑΕΕΚ (25/10 - 19:00). Με τη σειρά του ο Απόλλωνας θα φιλοξενήσει στο Τσίρειο την Πάφο (23/10 - 19:00). Μεσοβδόμαδα, η Ομόνοια θα ταξιδέψει στην Ελβετία για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Conference League και το παιχνίδι με τη Βασιλεία (21/10 - 22:00, ώρα Κύπρου).

Tα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

17/10/2021
19:44
Ανάρτηση του Τζον Χριστοδούλου μετά τη νίκη της Ομόνοιας
17/10/2021
18:57
Το... τρίτο ημίχρονο - Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης
17/10/2021
18:55
Τέλος στο ΓΣΠ, σπουδαία νίκη με 1-0 για την Ομόνοια

a

17/10/2021
18:54
90+4' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Νασιμέντο αντί Μαλεκκίδη.

17/10/2021
18:53
90+3' Τεράστια στιγμή για την Ομόνοια

Στην αντεπίθεση η Ομόνοια, ο Λοΐζου μπήκε μόνος στην περιοχή έκανε το πλασέ όμως ο Γιοβάνοβιτς στο τετ α τετ νίκησε το νεαρό άσο.

17/10/2021
18:51
90' Απειλεί ο Απόλλωνας

Συρτό σουτ του Αλμπάνη, πέφτει και μαζεύει ο Φαμπιάνο.

17/10/2021
18:50
90' Πέντε λεπτά επιπλέον για το τέλος

Παραμένει το 1-0 από το 15ο λεπτό για την Ομόνοια.

17/10/2021
18:43
83' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ίντζια στη θέση του Μαυρία.

Χειροκροτήθηκε από τον κόσμο της Ομόνοιας ο Ελλαδίτης.

17/10/2021
18:40
81' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Παναγιώτου στη θέση του Μπασιρού και ο Τζιωνής στη θέση του Ζαχαρίου.

17/10/2021
18:30
70' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Παπουλής βρήκε τον Λοΐζου στην περιοχή, με σουτ στην κίνηση προσπάθησε ο νεαρός από καλή θέση, άουτ η μπάλα.

17/10/2021
18:24
65' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Πάσα του Πίττα στον Ζράντι, με τον Λιβανέζο να αδειάζει την άμυνα της Ομόνοιας, όμως βρέθηκε μπροστά του ο Νταμπό και δεν κατάφεραν να τελειώσουν σωστά τη φάση, στέλνοντας τη μπάλα έξω.

17/10/2021
18:22
63' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Μιξ και Τσέποβιτς εκτός για να μπουν οι Παπουλής και Κακουλλής.

Ο Αμερικανός έχει κάποιες ενοχλήσεις οι οποίες τον αναγκάζουν να αποχωρήσει.

17/10/2021
18:13
53' Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος

Ο Λέτσιακς έκανε τη σέντρα στην περιοχή, με τους αμυντικούς του Απόλλωνα να διώχνουν ασταθώς και τον Λοΐζου να γίνεται ο παραλήπτης της μπάλας, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο, με τον Γιοβάνοβιτς να μαζεύει χωρίς προβλήματα.

17/10/2021
18:04
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Γιάνγκα έμεινε στα αποδυτήρια για τον Απόλλωνα για να μπει ο Ίλιεφ στη θέση του. Χωρίς αλλαγή ο Χένινγκ Μπεργκ. Θυμίζουμε η Ομόνοια έκανε αλλαγή στο 38ο λεπτό με τον Ατιέμγουεν να δίνει τη θέση του στον Λοΐζου.

17/10/2021
17:48
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 1-0 η Ομόνοια

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο ΓΣΠ στην αναμέτρηση της έκτης αγωνιστικής μεταξύ της Ομόνοιας και του Απόλλωνα, με τους «πράσινους» να έχουν το προβάδισμα με 1-0 από το 15ο λεπτό, χάρις στο γκολ του Μάρκο Τσέποβιτς.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας πρέπει να φαντάζει δεδομένο πως θα ανέβει ακόμη περισσότερο για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης. Με τη σειρά τους οι πρωταθλητές κατά πάσα πιθανότητα θα επιχειρήσουν να διαφυλάξουν το θετικό αποτέλεσμα που έχουν, ενώ συνάμα θα επιχειρήσουν να κάνουν τη ζημιά στις αντεπιθέσεις.

0

17/10/2021
17:45
45' Δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 1-0 για την Ομόνοια από το 15ο λεπτό.

17/10/2021
17:38
38' Αλλαγή για την Ομόνοια

Έξω ο Ιγιάγι Ατιεμγουέν για να μπει ο Λοΐζου. Δυσαρεστημένος ο άσος των «πρασίνων» κατά την αποχώρηση του δεν έδωσε το χέρι στον Λοΐζου. Αντέδρασε και στον Μπεργκ όταν έφτασε στον πάγκο.

17/10/2021
17:29
30' Προϋπόθεση για τον Απόλλωνα

Ωραία ενέργεια του Ζράντι που ανοίγει αριστερά στον Χαμάς. Γυρίζει τη μπάλα ο Μαροκινός, μαζεύει ο Φαμπιάνο.

17/10/2021
17:18
18' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Έξω από την περιοχή ο Ζράντι επιχείρησε το φαλτσαριστό σουτ, όμως ο Φαμπιάνο με διπλή προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα.

17/10/2021
17:16
15' Γκολ για την Ομόνοια

Σέντρα στην περιοχή του Απόλλωνα από τον Ζαχαρίου, με τον Τσέποβιτς να ξεπετάγεται και με προβολή να νικά τον Γιοβάνοβιτς για το 1-0.

17/10/2021
17:14
14' Απειλεί ο Απόλλωνας

Ο Νταμπό άνοιξε αριστερά στον αμαρκάριστο Χαμάς, με τον τελευταίο να γυρίζει παράλληλα στην περιοχή και τον Γιάνγκα να βάζει την προβολή όμως η μπάλα έφυγε έξω.

17/10/2021
17:04
4' Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο παιχνίδι

Μετά από σέντρα του Μαυρία, ο Πίττας προσπάθησε να κάνει το κοντρόλ στην περιοχή, η μπάλα κατέληξε στον Νταμπό που βρέθηκε απέναντι από τον Φαμπιάνο από πλάγια θέση. Τον έκλεισε σωστά ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας και μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

17/10/2021
17:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα ο Απόλλωνας.

17/10/2021
16:53
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις σκούρες μπλε ο Απόλλωνας.

17/10/2021
16:30
Στο βοηθητικό του ΓΣΠ η προθέρμανση

Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την καθιερωμένη προθέρμανση στο βοηθητικό γήπεδο του ΓΣΠ για να μην επιβαρύνουν τον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ.

17/10/2021
16:20
Το pre-game της αναμέτρησης από την PrimeTel
17/10/2021
16:10
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Με τέσσερις αλλαγές παρατάσσει τον Απόλλωνα ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ στο ΓΣΠ, σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ για την προηγούμενη αγωνιστική.

Οι Γιοβάνοβιτς, Μαλεκκίδης, Μαυρίας και Χάμπος παίρνουν φανέλα βασικού αντί των Δημητρίου, Φιλιώτη, Γουέλινγκτον και Ίλιεφ.

Ο Γιοβάνοβιτς θα είναι στο τέρμα, με τον Χάρη Μαυρία να είναι στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Χαμάς αριστερά.

Ο Ρομπέρζ μαζί με τον Μαλεκκίδη θα συνθέσουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Κολ και Χάμπος θα βρίσκονται στη μεσαία γραμμή για τους «γαλάζιους».

Ο Ζράντι θα κινηθεί ελαφρώς πιο μπροστά, ενώ οι Πίττας, Νταμπό και Γιάνγκα θα αποτελέσουν την τριάδα της επίθεσης για τον Απόλλωνα.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Φιλιώτης, Γουέλινγκτον, Β.Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Αλμπάνης, Παπουνασβίλι, Σπόλιαρτις, Ίλιεφ, Ίντζια

17/10/2021
16:05
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Με εφτά αλλαγές σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στον Ολυμπιακό παρατάσσει την Ομόνοια ο Χένινγκ Μπεργκ. Συγκεκριμένα, μόνο οι Φαμπιάνο, Λανγκ, Γιούστε και Λέτσιακς «επιβίωσαν» στο αρχικό σχήμα, με τον Νορβηγό να παρατάσσει σχηματισμό 4-2-3-1.

Τις θέσεις των Ψάλτη, Σέχου, Τζιωνή, Λοΐζου, Κακουλλή, Παπουλή και Παναγιώτου πήραν οι Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Ατιέμγουεν, Μιξ, Μπασιρού, Τσέποβιτς και Ζαχαρίου.

Ο Φαμπιάνο θα είναι στο τέρμα, με τους Γιούστε και Λανγκ να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Τόμας Χούμποτσαν, ενώ αριστερά ο Γιάν Λέτσιακς. Στη μεσαία γραμμή για τους «πράσινους» οι Ζόρντι Γκόμεθ και Μπασιρού.

Ο Ατιέμγουεν θα είναι στο αριστερό άκρο της επίθεσης, με τον Παναγιώτη Ζαχαρίου να κινείται στο δεξί «φτερό». Ο Μιξ Ντίσκερουντ θα αγωνιστεί ως επιτελικός μέσος, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο στη γραμμή κρούσης, Μάρκο Τσέποβιτς.

Θυμίζουμε πως εκτός έμειναν οι τραυματίες Μποτεάκ και Κούσουλος, όπως και ο τιμωρημένος Σέχου.

Στον πάγκο: Παναγή, Χοράσκα, Κίκο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Χαραλάμπους, Τζιωνής, Λοΐζου, Παπουλής, Ντούρις, Κακουλλής