«Λύγισε» στα πέναλτι την Πορτογαλία και.. έφυγε για τα ημιτελικά η Γαλλία

Σάββατο, 6/7/2024 - 00:49

Βρήκε το... κλειδί της πρόκρισης για τα ημιτελικά η Γαλλία!

Οι «τρικολόρ» δεν ήταν καλύτερη από την Πορτογαλία που είχε πολλές καλές στιγμές και μετά από 90 «άγονα» λεπτά και τριάντα παράτασης, κατάφεραν να κάνουν το 5/5 στη διαδικασία των πέναλτι και εκμεταλλευόμενοι το χαμένο του Ζοάο Φέλιξ προκρίθηκαν στην τετράδα όπου θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία (0-0 κ.δ. παράταση).

Τρομερές ευκαιρίες εκατέρωθεν με την ομάδα του Μαρτίνεθ να απειλεί με περισσότερες αξιώσεις, αλλά να πέφτει στον... λάκκο στη διαδικασία που της έδωσε την πρόκριση στα προημιτελικά. Συγκλονιστικό ματς από τον Πέπε που ήταν «βράχος» στην άμυνα, αποχωρεί χωρίς να σκοράρει στο Euro ο Ρονάλντο χάνοντας την ευκαιρία να γίνει ο πρώτος παίκτης της ιστορίας που βρίσκει δίχτυα σε έξι σερί Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Κατώτερη των περιστάσεων η Γαλλία που φτάνει στην τετράδα χωρίς γκολ σε κανονική ροή αγώνα από δικό της παίκτη, σπάζοντας ωστόσο την κατάρα της «ρωσικής ρουλέτας».