Μεγάλη έκπληξη από το Ευρωπαϊκό στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος Χάντμπολ Ανδρών

Τρίτη, 8/10/2024 - 07:51

Mε τη μεγάλη έκπληξη και τη νίκη του Ευρωπαϊκού Πανεπιστήμιου επί του Παρνασσού σημαδεύτηκε η πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών στο Χάντμπολ, κατά την οποία νίκες πανηγύρισαν επίσης ΑΠΟΕΛ, ΕΝΑΒ και Sabbianco Ανόρθωση.

Σύμφωνα με την ΚΟΧ, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο, κάνοντας ανατροπή, καθώς έχανε με 14-13 στο πρώτο ημίχρονο, πήρε μεγάλο διπλό στο στάδιο «Κυριάκος Πίσσης» επί του Παρνασσού με 26-25 και έκανε πολύ θετικό ποδαρικό στη νέα σεζόν.

Για την ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Χιώνης, ενώ άλλα πέντε πρόσθεσε ο Αναγνωστόπουλος. Για τον Παρνασσό ο Ανδρέας Χατζησάββας σημείωσε έξι γκολ και πέντε πέτυχε ο Νικόλας Καρκαλάτος.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε την προσπάθεια για διατήρηση των κεκτημένων η Sabbianco Ανόρθωση, που επιβάλλοντας τον ρυθμό της από το πρώτο ημίχρονο (23-9) επικράτησε στο Σωτήρειο Αθλητικό Κέντρο του ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς με 42-19, στον αγώνα με τον οποίο έκλεισε η αυλαία της πρεμιέρας την Κυριακή (06/10). Μεγάλος πρωταγωνιστής για την «Κυρία» ο Ελευθέριος Σειρεκίδης, ο οποίος πέτυχε 11 τέρματα. Από πλευράς φιλοξενούμενων πρώτος σκόρερ με επτά γκολ ήταν ο Στέφανος Μελισσάς.

Στο ίδιο στάδιο, το Σάββατο, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε 29-22 τον Προοδευτικό. Το ημίχρονο είχε λήξει στο ισόπαλο 14-14 με την ομάδα του Μαρκίδη να κάνει τη διαφορά στο β' μέρος με επιμέρους σκορ 15-8. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Νταβιντέ Λαζάριν με πέντε γκολ, με τον Χαράλαμπο Σοφοκλέους των φιλοξενουμένων να πετυχαίνει επτά.

Τέλος, στο Λύκειο Αραδίππου η Ένωση Νέων Αγίας Βαρβάρας επικράτησε με 26 - 25 της τοπικής ομάδας, ΑΟ Αραδίππου (ημίχρονο 11-13 για τους φιλοξενούμενους), με τον Πέτρο Πούπα των νικητών να σκοράρει έξι τέρματα, ενώ πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους και γενικότερα στον αγώνα ήταν ο Σοφόκλη Πιερή Μιχαήλ με οκτώ γκολ.