Μπορούσε, άρεσε και πάει για τα… καλύτερα η Ανόρθωση

Κυριακή, 24/9/2023 - 10:30
ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Με τον εαυτό της και με κανέναν άλλο τα βάζει η Ανόρθωση για την ισοπαλία με τον ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα της Αμμοχώστου τα έκανε όλα… σωστά στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», όμως στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ το σκορ ήταν στο 1-1, βρήκε τον Μπέλετς σε απόλυτη ετοιμότητα και δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Η «Κυρία» ήταν έτοιμη για το τρίποντο στο δεύτερο 45λεπτο, όμως παρά τις κλασσικές ευκαιρίες, η μπάλα δεν μπήκε στο πλεχτό.

Αυτό όμως που ικανοποίησε τους φίλους των «κυανόλευκων» όταν έφευγαν από το γήπεδο, είναι πως είδαν την ομάδα τους παθιασμένη, αποφασισμένη και συγκεντρωμένη προς τον στόχο της που δεν ήταν άλλος από τη νίκη. Αυτή δεν ήρθε, όμως έμεινε η ικανοποίηση πως το πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό και σαφώς υπάρχει πίκρα για την δυστοκία της.

Απ’ εκεί και πέρα, ο Φερέιρα έδειξε για άλλο ένα παιχνίδι πως πρόκειται για σημαντικό γρανάζι του Γκαγιέγο. Σκόραρε από θέση οφσάιντ (ακυρώθηκε), σημάδεψε λίγο αργότερα το δοκάρι όμως δεν το έβαλε κάτω. Σκόραρε το μοναδικό γκολ για λογαριασμό της Ανόρθωσης, ενώ είχε κι άλλες ευκαιρίες στη συνέχεια. Όσον αφορά στον Ουαρίς από… μοιραίος (έκανε την παράβαση-χέρι εντός περιοχής) έγινε… ωραίος αφού μετά από δική του κούρσα (απέφυγε και 2-3 αντιπάλους) έδωσε το γκολ στον Φερέιρα.

Η «Κυρία» στρέφει την προσοχή της στη συνέχεια η οποία θα την βρει χωρίς τον Ισπανό κόουτς στον πάγκο (αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα). Θα χάσει τους αγώνες με ΑΕΛ και Άρη, εκεί όπου η Ανόρθωση θα… μετρήσει δυνάμεις, καθώς πρόκειται για δύο σπουδαία παιχνίδια, σαν το ψεσινό με τον ΑΠΟΕΛ (23/9).