O Nόλε ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο του Άλμποτ στο US Open

Τρίτη, 27/8/2024 - 12:01
ΝΟΒΑΚ ΤΖΟΚΟΒΙΤΣ (ΑΡ)

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έκανε... περίπατο κόντρα στον Ράντου Άλμποτ επικρατώντας του Μολδαβού με 3-0 σετ (6-2, 6-2, 6-4), πανηγυρίζοντας την πρόκριση του στην δεύτερη φάση του US Open.

Ο Χρυσός Ολυμπιονίκης του Παρισιού χρειάστηκε 2 ώρες και 8 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Άλμποτ, κλείνοντας με άνεση τα δύο πρώτα σετ με το ίδιο σκορ (6-2).

Στο τρίτο σετ ο Μολδαβός δυσκόλεψε λίγο τον Τζόκοβιτς, όμως ο Σέρβος έκανε το μπρέικ στο 3-3 και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τον «Νόλε» να προκρίνεται στην επόμενη φάση καθαρίζοντας το παιχνίδι με 3-0 σετ. Ο 37χρονος Σέρβος, μάλιστα, είναι πλέον ο παίκτης με τις περισσότερες νίκες στο Arthur Ashe Stadium (78)!

Επόμενος αντίπαλος του Τζόκοβιτς θα είναι ο συμπατριώτης του, Λάσλο Ντζέρε, που νωρίτερα απέκλεισε τον Γερμανό Γιαν-Λέναρτ Στρουφ, επικρατώντας με 3-2 σετ.

Στον δεύτερο γύρο πέρασε και ο Αντρέι Ρούμπλεφ, που μετά το 6-3, 7-6(3), 7-5 επί του Τιάγκο Βιλτ θα παίξει με τον Αρτούρ Ριντερκνές (3-2 τον Κρις Γιούμπανκς.

Την έκπληξη της πρώτης μέρας, πάντως, σημείωσε ο Μπράντον Νακασίμα, που άφησε εκτός με 6-2, 6-1, 6-4 τον Χόλγκερ Ρούνε, Νο.15 του ταμπλό. Ο Αμερικανός θα παίξει στη συνέχεια με τον Αρτούρ Καζό, που νίκησε με 6-1, 6-3, 6-3 τον Πάμπλο Καρένιο Μπούστα.

O Nτιέγκο Σβάρτσμαν, τέλος, αγωνίστηκε για τελευταία φορά στη Νέα Υόρκη, καθώς ηττήθηκε με 6-7(2), 6-2, 6-2, 6-1 από τον Γκαέλ Μονφίς, που πέφτει τώρα πάνω στον φιναλίστ του 2022 Κάσπερ Ρουντ.

Με φόρα η Σαμπαλένκα

Στις γυναίκες, δυνατά μπήκε στη διοργάνωση η Αρίνα Σαμπαλένκα, Νο.2 του ταμπλό και νικήτρια στο Σινσινάτι. Η 26χρονη Λευκορωσίδα υπέταξε με 6-3, 6-3 την Πατρίσια Χον και θα βρει απέναντί της τη Λουτσία Μπροντζέτι, που είδε την Λούλου Σαν να εγκαταλείπει τον αγώνα τους μετά το πρώτο σετ (6-3).