Απόλλων - ΕΝΠ (Β' ημίχρονο)

Κυριακή, 29/9/2024 - 19:50
ΑΠΟΛΛΩΝ - ΕΝΠ

Τα «φώτα» στο «Άλφαμεγα Stadium».

Ο Απόλλωνας υποδέχεται την ΕΝΠ στο νέο γήπεδο της Λεμεσού (19:00) για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «κυανόλευκοι» ευελπιστούν σε επιστροφή στις επιτυχίες μετά τη λευκή ισοπαλία με τον Άρη, ενώ οι «βυσσινί»… καίγονται για βαθμολογικό όφελος.

Όσον αφορά στη συνέχεια (έκτη αγωνιστική), ο Απόλλωνας θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με την Καρμιώτισσα (4/10), ενώ η ΕΝΠ θα φιλοξενήσει την Πάφο (6/10).

Το ματς

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τη γηπεδούχο (6'), με τον Κολ να κάνει την σέντρα για τον Μαλεκκίδη, ο οποίος θα στείλει την μπάλα εκτός εστίας.

Θα βγει στην αντεπίθεση η ομάδα του Παραλιμνίου στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Σαμπού να δοκιμάζει το πόδι του έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να καταλήγει μόλις έξω.

Μετά από φάση διαρκείας στη περιοχή των «κυανόλευκων», ο Σαμπού θα πλασάρει, με την μπάλα να βρίσκει στα σώματα των παικτών του Απόλλωνα και να περνάει εκτός (14').

Θα εκτελέσει το φάουλ ο Βέισμπεκ έξω από την μεγάλη περιοχή στο 25ο λεπτό, θα βρει τον Σαγάλ ο οποίος προσπάθησε να νικήσει τον Αντεμπάγιο αλλά δεν θα τα καταφέρει.

Κλασσική ευκαιρία για τον Απόλλωνα με το... καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου. Με τον Σαγάλ να βγάζει την σέντρα για τον Ντορεγκαράι, με ένα δυνατό σουτ θα απειλήσει τον Αντεμπαγιό, ο οποίος με τη σειρά του θα αποκρούσει και θα βγάλει την μπάλα εκτός.

Άνοιξε το σκορ ο Απόλλωνας μετά από αυτογκόλ του Χριστοφή στο 58ο λεπτό. Ο ποδοσφαιριστής των "βυσσινί" σε προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, μετά από δυνατό γύρισμα του Σπόλιαριτς, έφερε την ομάδα του πίσω στο σκορ.

Θα ισοφαρίσει η Ένωση με τον Γκοντλιέμπ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Η κακή συνεννόηση των Κολ και Βούρος στο 76ο λεπτο στοίχισε στην ομάδα του Γκούλα.

Οι ενδεκάδες

Απόλλων (Αντριάν Γκούλα): Λέουβενμπεργκ, Σάντος, Μαλεκκίδης, Βούρος, Σελεστίν, Κολ, Μπουαγκάρντ, Βέισμπεκ, Σαγάλ, Μπολί (44' Σπόλιαριτς), Ντορεγκαράι.

ΕΝΠ (Όρι Γκούτμαν): Αντεμπάγιο, Χριστοφή, Κορίνους, Μαυρουδής (60' Γκοντλιέμπ), Σαμπού (70', Νόρντι (70' Εντσον), Σαμ, Κράινζ, Φλίτερ, Ανδρέου (70' Μπάρι), Χούγκενγχουτ.