Έφυγε με κατεβασμένο κεφάλι από τη Ρουμανία, όμως ακόμα ελπίζει η Πάφος (BINTEO)

Πέμπτη, 22/8/2024 - 21:37

Πάλεψε, αλλά δεν ήταν αρκετό!

Η Πάφος γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Κλουζ στη Ρουμανία, για τα play-off του Conference League και θα ψάξει την ανατροπή στον επαναληπτικό της ερχόμενης Πέμπτης (29/08, 20:00) στο «Άλφαμεγα Stadium».

Το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με αμφότερες τις ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό και τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να ανοίξουν το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Κορένικα

Οι «γαλάζιοι» αν και έδειχναν αρκετά ενεργητικοί εντός των τεσσάρων γραμμών, δυσκολεύτηκαν στην τελική πάσα και δεν μπόρεσαν να επισκεφτούν αρκετές φορές την αντίπαλη περιοχή.

Ακόμα και όταν οι Ρουμάνοι έμειναν με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Ντεάκ στο 40ο λεπτό, το σύνολο του Καρσέδο φάνηκε να... χωλαίνει δημιουργικά, ενώ ταυτόχρονα η Κλουζ επικεντρώθηκε στα αμυντικά της καθήκοντα, θέλοντας να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα και έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο των φιλοξενούμενων

Εντέλει η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με την Πάφο να φεύγει με κατεβασμένο το κεφάλι από το «Dr. Constantin Rădulescu». Παρόλα αυτά ακόμα διατηρεί ελπίδες, αφού το 1-0 αποτελεί... εύθραυστο σκορ, που μπορεί με άνεση να γυρίσει.

Εξάλλου, η φετινή ομάδα των «γαλάζιων» γνωρίζει πολύ καλά από ανατροπές, καθώς έτσι κατάφερε να πάρει και τις δύο προηγούμενες προκρίσεις, δείχνοντας πως ταλαιπωρείται από... κατάρα στα εκτός έδρας ματς, στα οποία δεν έχει καταφέρει να κερδίσει φέτος.

Το παιχνίδι

Η Κλουζ άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, Κορένικα να επιχειρεί δυνατό σουτ εκτός της περιοχής και να νικάει τον Ίβουσιτς.

Η Πάφος απείλησε για πρώτη φορά στο 19ο λεπτό, με τον Κορέια να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή και τον Πόπα να ελέγχει.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 40ο λεπτό, μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Ντεάκ, ο οποίος έκανε φάουλ στον Κορέια εκτός φάσης.

Ευκαιρία για το σύνολο του Καρσέδο στο 44ο λεπτό, με τον Λουκάσεν να κάνει το διαγώνιο σουτ εντός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Νέα φάση για τους «γαλάζιους» στις καθυστερήσεις (45+4'), με τον Τάνκοβιτς να δοκιμάζει το πόδι του από το ύψος της περιοχής, όμως αστόχησε.

Μετά την ανάπαυλα η Πάφος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά τον αντίπαλο, ο οποίος επικεντρώθηκε στα αμυντικά του καθήκοντα, θέλοντας να διαχειριστεί το υπέρ του αποτέλεσμα.

Κλουζ (Ντάν Πετρέσκου): Πόπα, Μόγκος, Μπόμπεν, Κρέσιτς, Καμόρα, Αρτεάν, Κεϊτά (86′ Αμπέιντ), Ταχτσίδης (64′ Ενκολόλο), Ντεάκ, Μπιρλιγκέα (76′ Μίκαελ), Κορένικα (86′ Τσόκοβιτς)

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Μπρούνο (62′ Σούνιτς), Γκολντάρ, Λούκασεν, Πηλέας (62′ Τζάτζα), Ναμ (46′ Βαλακάρι), Πέπε (46′ Σίλβα), Ντράγκομιρ, Κορέια (80′ Νατέλ), Τάνκοβιτς, Ζάιρο