Ομόνοια 29Μ - ΑΠΟΕΛ (Β' ημίχρονο)

Κυριακή, 29/9/2024 - 19:48

Ραντεβού στην Περιστερώνα.

Η Ομόνοια 29Μ υποδέχεται τον ΑΠΟΕΛ στο «Γλαύκος Κληρίδης», στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος (19:00).

Οι «πράσινοι» της πρωτεύουσας θα ψάξουν για το βαθμολογικό όφελος, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» θέλουν να διευρύνουν το νικηφόρο σερί και να μην βρεθούν προ… δυσάρεστων εκπλήξεων. Υπενθυμίζουμε πως οι φίλοι των φιλοξενουμένων δεν θα βρεθούν στο γήπεδο μετά από απόφαση της ΚΟΠ, ενώ στο «τριφύλλι» δόθηκαν μόνο 150 εισιτήρια.

Όσον αφορά στη συνέχεια, η Ομόνοια 29Μ θα φιλοξενήσει την Ομόνοια Αρ. (5/10), ενώ ο ΑΠΟΕΛ μια μέρα αργότερα θα φιλοξενήσει την ΑΕΚ.

Το ματς

Στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης η Ομόνοια 29Μ κατέγραψε την πρώτη της ευκαιρία με τον Φερνάντες να πλασάρει δίπλα από την εστία του Μπέλετς.

Απάντησε μετά από τρία λεπτά ο ΑΠΟΕΛ με σουτ του Κόρμπου το οποίο δεν ανησύχησε τον Μπρόλι που μάζεψε εύκολα.

Τεράστια φάση κατέγραψε η ομάδα του Ντομίνγκες στο 15ο λεπτό καθώς το σουτ του Πίζι τράνταξε το δοκάρι του Μπρόλι.

Καλή προϋπόθεση για τους γηπεδούχους, με τον Ένεμ να κλέβει στη μεσαία γραμμή, να φεύγει στην αντεπίθεση όμως το μακρινό του σουτ κατέληξε έξω.

Σπουδαία απόκρουση από τον Μπέλετς στην κεφαλιά του Φερνάντες στο 28ο λεπτό. Πολύ καλή στιγμή για την Ομόνοια 29Μ, απάντησε στο δοκάρι του Πίζι.

Νέα φάση για τον ΑΠΟΕΛ στο 39ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σαρφό έπιασε το φαλτσαριστό σουτ από μακρινή απόσταση όμως ο Μπρόλι μάζεψε εύκολα.

Προϋπόθεση στο δεύτερο μέρος για τον ΑΠΟΕΛ (47'). Προσωπική ενέργεια από τον Σαρφό έδωσε στον Πίζι που ήταν στο ύψος του πέναλτι όμως το πλασέ του δεν ήταν εύστοχο.

Τεράστια φάση καταγράφει η γηπεδούχος ομάδα με τον Φερνάντες στο 52' να είναι απέναντι από τον Μπέλετς και να... πλασάρει πάνω στον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Απάντησαν οι γαλαζοκίτρινοι με σουτ στην κίνηση από τον Ντβάλι, απέκρουσε δύσκολα ο Μπρόλι.

Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο 59'! Ο Κόρμου έπιασε σουτ-βολίδα, ο κίπερ των γηπεδούχων απέκρουσε ασταθώς και ο Εντονγκαλά στο... ριμπάουντ έστειλε τη μπάλα έξω.

Οι ενδεκάδες

Ομόνοια 29Μ (Γιώργος Πετράκης): Μπρόλι, Ψάλτης (64' Πική), Χέιλεν, Ντεσλάντες, Γουίλερ, Γκαρσία, Καρπ, Αλαμπρίτης, Ρ. Φερνάντες, Ένεμ, Τρούγιτς.

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Σούσιτς (61' Μπα), Τσεμπάκ, Λαΐφης, Ντβάλι, Τεχέρα, Σαρφό, Κόρμπου, Πίζι, Εντογκαλά (61' Κιντιγιά), Ελ Αραμπί.