Διπλό για το Παραλίμνι… τρίτωσε το κακό για τους «πράσινους»

Κυριακή, 15/9/2024 - 20:00
ΕΝΠ

Πήρε το διπλό και έφυγε για το Παραλίμνι η Ένωση, αφού επικράτησε της Ομόνοιας 29Μ με 1-0 , στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Cyprus League by Stoiximan.

Στα του αγώνα, ένα… φτωχό από ευκαιρίες πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να πλησιάσουν στις αντίπαλες εστίες. Η εικόνα άλλαξε… προς το καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο με την ομάδα του Παραλιμνίου να μπαίνει με πιο… απειλητικούς ρυθμούς και με το σύνολο του Πετράκη να βρίσκει τα πατήματα του στην πορεία και να ανταποδίδει στις απειλές. Θα κάνουν την ανατροπή και θα ανοίξουν το σκορ οι «βυσσινοί» με τον Σαμπού στην… εκτέλεση και θα φύγουν με το τρίποντο από την Περιστερώνα.

Την ερχόμενη, τέταρτη αγωνιστική της Cyprus League by Stoiximan το «τριφύλλι» μεταβαίνει στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για να αναμετρηθεί με την Καρμιώτισσα (20/09 - 19:00). Από την άλλη, οι «βυσσινί» υποδέχονται στο «Τάσος Μάρκου» την Ομόνοια Αραδίππου (23/09 - 19:00). Μεσοβδόμαδα η ομάδα του Γκούντμαν θα φιλοξενήσει τον ΑΠΟΕΛ (18/09 - 19:00) για την εξ αναβολής πρώτη αγωνιστική

Ομόνοια 29Μ (Γιώργος Πετράκης): Μπρολ, Ντεσλάντς, Φερνάντες Γκαρσία (80' Αρτεμίου), Χέιλεν, Γκαρσία, Ράμος (45' Πικής), Ψάλτης, Γουίλερ, Καρπ, Ρασάν Φερνάντες (80' Αλαμπρίτης), Τρούγιτς (69' Ενέμ).

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Όρι Γκούντμαν): Αντεμπάγιο, Χούγκενχουτ, Μιλίσεβιτς (68' Κορίνους), Ιωάννου (79' Κοσμάς), Σαμπού, Μεντί, Νόρτι, Κράινζ (79' Φίλτερ), Κότλιμπ (79' Ανδρέου), Χαραλάμπους (90' Κοτσώνης), Σαμ.

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Γιώργος Πετράκης (Ομόνοια 29Μ): «Σίγουρα δεν ήμασταν καλοί στο πρώτο μέρος αλλά στο δεύτερο είχαμε ευκαιρίες αλλά βρήκαμε και στην μέρα του τον Αντεμπάγιο. Δεχόμαστε γκολ χωρίς να απειληθούμε ιδιαίτερα και αυτό πρέπει να προσέξουμε. Πρέπει να μείνουμε πιστοί και συνεχίζουμε».

Όρι Γκούντμαν (Ένωση Νέων Παραλιμνίου): «Είναι ένας από τους καλύτερους τερματοφύλακες του πρωταθλήματος ο Αντεμπάγιο και μας έδωσε τη νίκη μαζί με το Σαμ. Είμαι χαρούμενος που νικήσαμε αφού αντιμετωπίσαμε δυσκολίες στην αρχή. Ήμαστε καλή ομάδα και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι».