Ασταμάτητη Πάφος, νίκησε -και- την Ανόρθωση και συνεχίζει… αλάνθαστη (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 14/9/2024 - 20:59

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη!

Η Πάφος επικράτησε με 3-1 της Ανόρθωσης στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την τρίτη αγωνιστική της Cyprus League by Stoiximan και συνέχισε στο δρόμο των επιτυχιών.

Οι «γαλάζιοι», όπως μας έχουν συνηθίσει από το ξεκίνημα της σεζόν, ήταν καταιγιστικοί και έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, μπόρεσαν να πάρουν το ζητούμενο, με τους Ζάιρο (40’), Άντερσον (59’) και Σούνιτς (67’) να σκοράρουν.

Από την άλλη, η «Κυρία» ήταν άλλη μια φορά απογοητευτική, εμφανίζοντας παθογένειες, τόσο στην άμυνα, όσο και στη δημιουργία και γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα, παραμένοντας χωρίς τρίποντο στο νέο πρωτάθλημα. Το γκολ της… τιμής έβαλε ο Λόπες (80’).

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το σύνολο του Καρσέδο έφτασε τους έξι βαθμούς, τοποθετούμενο μια θέση κάτω από την κορυφή, έχοντας ματς λιγότερο, ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε στον έναν βαθμό και στην 11η θέση.

Στην επόμενη (4η) αγωνιστική, η Πάφος φιλοξενείται την Κυριακή (22/09, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» από την ΑΕΛ και η Ανόρθωση υποδέχεται το Σάββατο (21/09, 19:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Ομόνοια.

Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο στο έβδομο λεπτό, με τον Ντράγκομιρ να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, να κάνει το σουτ και τον Ζίβκοβιτς να διώχνει. Ο βοηθός σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ, όμως από το replay φάνηκε πως ο ποδοσφαιριστής ήταν καλυμμένος.

Οι «γαλάζιοι» απείλησαν ξανά στο 11ο λεπτό, με τον Σούνιτς να κάνει το πλασέ και τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να αποκρούει.

Το σύνολο του Καρσέδο έγινε επικίνδυνο στο 34ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να εκτελεί απευθείας φάουλ, από καλή θέση, αλλά ο Ίβουσιτς έστειλε την μπάλα κόρνερ με τις γροθιές του.

Τριπλή φάση για τους γηπεδούχους ένα λεπτό αργότερα, με τον Ζάιρο αρχικά να πλασάρει και τον 29χρονο κίπερ να του λέει «όχι». Στην επαναφορά ο Ντράγκομιρ σούταρε από κοντά, όμως η μπάλα κόντραρε στα σώματα της αντίπαλης άμυνας, έπειτα η κατοχή πέρασε στον Ζάζα, που κατάφερε να σκοράρει, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Η Πάφος άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό, με τον Χρυσοστόμου στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, μετά από πλάγιο, να κάνει κεφαλιά προς τα πίσω και να δίνει λανθασμένα στον Ζάιρο στο δεύτερο δοκάρι, που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Μια... ανάσα από το 2-0 βρέθηκε η Πάφος στο 55ο λεπτό, με τον Ζάιρο να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να κάνει την παράλληλη πάσα με αποδέκτη τον Ζάζα, που έκανε το σουτ, όμως ο Ίβουσιτς άγγιξε με τα ακροδάχτυλα την μπάλα και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι «γαλάζιοι» διπλασίασαν τα τέρμα τους στο 59ο λεπτό, με τον Νατέλ να εκτελεί κόρνερ και τον Άντερσον να σκοράρει με κεφαλιά.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-0 στο 67ο λεπτό, με τον Σούνιτς να επιχειρεί εντυπωσιακό μακρινό σουτ και να νικάει τον Ζίβκοβιτς.

Η Ανόρθωσε έβαλε το γκολ της... τιμής στο 80ο λεπτό, με τον Κονσεϊσάο να σεντράρει και τον Λόπες να παίρνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Δοκάρι για την Πάφο στο 83ο λεπτό, με τον Μάριο Ηλία να κάνει το ψηλοκρεματσό, βλέποντας τον Ίβουσιτς μακριά από την εστία του, όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και βγήκε έξω.

Δύο λεπτά αργότερα οι «γαλάζιοι» απείλησαν ξανά, με τον Νατέλ να κάνει το πλασέ, μέσα από την περιοχή, αλλά ο αντίπαλος πορτιέρο απέκρουσε.

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Λουκασέν, Σίλβα, Μπρούνο, Σούνιτς, Πέπε (73′ Ναμ), Ντράγκομιρ (78′ Κίνα), Τζάτζα (57′ Νατέλ), Τάνκοβιτς (73′ Ηλία), Ζάιρο (57′ Άντερσον).

Ανόρθωση (Γιάννης Οκκάς): Ζίβκοβιτς, Μουγκάμπι, Μλάντοβιτς, Κονσεϊσάο, Κίκο, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου, Ρόγκουλιτς (68′ Σ.Χαραλάμπους), Γούλερι (78′ Ίλιεφ), Γκιούρτσο (46′ Χρυσόπουλος), Λόπες (87′ Θεοδώρου).

Κάρλος Καρσέδο (Πάφος): «Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και από την εμφάνιση. Καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, έχουμε περισσότερους επισήμους αγώνες, ήμασταν πιο έτοιμοι και επιβάλαμε τον ρυθμό μας».

1

Γιάννης (Οκκάς): «Γνωρίζαμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μια ομάδα η οποία είναι στα πάνω της. Είναι πολύ καλή ομάδα, μας πίεσε και δίκαια πήρε τη νίκη. Δεν καταφέραμε να κάνουμε το παιχνίδι που θέλαμε, άλλη μια αγωνιστική που μένουμε μακριά από το επιθυμητό αποτέλεσμα. Το ξέρουμε είναι δύσκολος ο δρόμος αλλά πρέπει να σηκώσουμε κεφάλια. Συγχαρητήρια στην Πάφο για τη νίκη και την ευρωπαϊκή της πορεία. Δεν χάσαμε από τα διοικητικά θέματα σήμερα, δεν ήμασταν σε ετοιμότητα. Τα διοικητικά προσπαθούμε να τα αφήνουμε έξω από τα αποδυτήρια».