«Τούμπαρε» την Ζαλγκίρις στην παράταση και προκρίθηκε η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 1/8/2024 - 21:34

Ανατροπή και πρόκριση!

Η Πάφος επικράτησε με 3-0 στην παράταση (1-0 κανονική διάρκεια) της Ζαλγκίρις, στο πλαίσιο του μεταξύ τους επαναληπτικού αγώνα, για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Οι «γαλάζιοι» ήταν καταιγιστικοί από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και ισοφάρισαν από νωρίς το σκορ του πρώτου αγώνα (2-1) με τον Ζάιρο στο 20ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα, μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα, που αντίκρισε ο Ζαχάρι.

Η ομάδα της Λιθουανίας αναγκάστηκε να επικεντρωθεί στην προστασία των μετόπισθεν και κατάφερε να κρατήσει το σκορ ως έχει μέχρι την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας. Στον επιπλέον χρόνο όμως, το σύνολο του Καρσέδο δεν κατέβασε ρυθμό και με το καταπληκτικό «ψαλιδάκι» του Άντερσον στο 101ο λεπτό έκανε την ολική ανατροπή.  To... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντράγκομιρ στο 118ο λεπτό.

Η Πάφος στρέφει πλέον την προσοχή της στον τρίτο προκριματικό γύρο της τρίτη τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ΤΣΣΚΑ Σόφιας-Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα.

Πρώτη τελική για την Πάφο μόλις στο δεύτερο λεπτό, με τον Ζάζα να δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής και τον Τορντάι να ελέγχει.

Η Ζαλγκίρις απάντησε ένα λεπτό αργότερα, με τον Βερμπίκας να κάνει το πλάγιο σουτ μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

Διπλή τεράστια ευκαιρία για τους «γαλάζιους» στο όγδοο λεπτό. Αρχικά ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ από τα πλάγια θέση, σημαδεύοντας στο δοκάρι. Σε δεύτερο χρόνο ο Ντράγκομιρ επιχείρησε μακρινό σουτ, υποχρεώνοντας τον αντίπαλο πορτιέρο σε δύσκολη απόκρουση.

Το σύνολο του Καρσέδο άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, με τον Ζάζα να κάνει εκπληκτική μπαλιά στον Ζάιρο και εκείνος με την σειρά του έστρωσε στον Τάνκοβιτς, ο οποίος έκανε το  σουτ και νίκησε τον Τορντάι.

Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν αριθμητικό μειονέκτημα στο 33ο λεπτό, με τον Ζαχάρι να κάνει φάουλ πάνω στον Ζάιρο.

Μεγάλη φάση για την Πάφο στο 35ο λεπτό, με τον Λουκάσεν να εκτελεί απευθείας φάουλ στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Νέα φάση για τους «γαλάζιους» στο 48ο λεπτό, με τον Ζάιρο να παίρνει την μπάλα, μετά από λάθος του Τορντάι και να κάνει το σουτ, όμως ήταν άστοχο.

Η Ζαλκίρις έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 57ο λεπτό, με τον Βερμπίκας να κάνει το ψηλοκρεμαστό σουτ σημαδεύοντας στο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, με τον Ζάζα να κάνει την σέντρα από τα δεξιά, με αποδέκτει τον Τάνκοβιτς, ο οποίος έκανε το πλασέ στην κίνηση και ο Τορντάι απέκρουσε.

Η Πάφος έκανε το 2-0 στο 102ο λεπτό, με τον Άντερσον να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ψαλιδάκι, μετά από σέντρα.

Το σύνολο του Καρσέδο τριπλασίασε το σκορ στο 118ο λεπτό, με τον Ντράγκομιρ να νικάει τον Τορντάι με το κεφάλι.

Πάφος (Κάρλος Καρθέδο): Ίβουσιτς, Λούκασεν, Ναμ (62′ Πελάτζιο), Γκολντάρ, Μελούσο (95′ Πηλέας), Πέπε (70′ Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Μπρούνο, Τάνκοβιτς, Τζάτζα (62′ Σίλβα), Ζάιρο (113′ Ηλία).

Ζάλγκιρις (Βλαντίμιρ Τσεμπούριν): Τορντάι, Κεντίς, Μουτάχι, Ζαχάρι, Μποπέσκου, Καρασίμα (113′ Μιχαίλοβιτς), Βερμπίκας, Ματουλεβίσιους (113′ Σέτκους), Γκολουμπίκας (95′ Φοφανά), Αντάλ (89′ Χότζιτς), Πέτκοβιτς (39′ Μαζούρ).

181

Κάρλος Καρσέδο: «Ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Ένα ακόμα βήμα μπροστά για το σύλλογο. Ξέραμε ότι το παιχνίδι θα ήταν πολύ δύσκολο. Ξέραμε ότι αν παίρναμε το προβάδισμα, τα πράγματα θα γινόταν λίγο πιο εύκολα. Το ρόστερ θα γεμίσει και θα έχουμε πιο πολλές επιλογές».

Για το τρανσίζιον της ομάδας: «Θέλαμε να πρεσάρουμε και κλέψαμε πολλές μπάλες. Έτσι, δημιουργήσαμε πολλές φάσεις, από άμυνα και επίθεση».

Για την αλλαγή του Βαλακάρι και του Άντερσον: «Θέλαμε να τους πιέσουμε. Να έχουμε δυο επιθετικούς. Επίσης, ο Πέπε ζήτησε αλλαγή. Να κρατήσουμε την μπάλα».

Για το μήνυμα στους οπαδούς: «Τους ευχαριστώ. Δεν είναι εύκολο να έρθεις στη Λεμεσό. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ότι καλύτερο στον επόμενο γύρο».

Βλαντ Ντράγκομιρ: «Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη και την πρόκριση. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήταν εδώ. Θα χαρούμε σήμερα τη νίκη, ωστόσο από αύριο θα πρέπει να ξεκινήσουμε δουλειά για τους επόμενους αγώνες».

Για το ποια ομάδα προτιμάει στον επόμενο γύρο: «Δεν έχω κάποια προτίμηση. Θα μάθουμε τον αντίπαλο μας και θα ξεκινήσουμε δουλειά».