Όλα στο μηδέν στο Δασάκι

Τρίτη, 2/1/2018 - 20:01

Εθνικός και Ερμής έμειναν στο 0-0 στον αγώνα τους στο Δασάκι. Οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες και μοιραία οι δυο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

Α΄ ημίχρονο:

Ο Ερμής μπήκε πιο δυνατά από τον Εθνικό στα πρώτα λεπτά. Οι φτεροπόδαροι με την συμπλήρωση δύο λεπτών απείλησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ταραλίδη όμως ο Μπογκαντίνοφ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 33ο λεπτό ο Εθνικός έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία . Ο Ιλουρίτζε ήταν αυτός που έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ερμή, μπήκε από πλάγια στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Αραμπατζής έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ερμής θα χάσει πολύ καλή ευκαιρία με τον Μαρτίνιουκ ο οποίος με ωραίο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής είδε τον Μπογκαντίνοφ να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ, μάλιστα η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι του τερματοφύλακα του Εθνικού.

Τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Εθνικός θα απειλήσει με τον Κυπριανού ο οποίος από πλάγια θέση εκτός της περιοχής έπιασε το δυνατό συρτό σουτ, η μπάλα όμως πήγε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της εστίας του Αραμπατζή.

Β΄ημίχρονο:

Στο δεύτερο μέρος οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες. Η πρώτη καλή φάση θα έρθει για τον Εθνικό στο 75΄. Ο Χαραλάμπους έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά, σέντραρε στην περιοχή, ο Ιλουρίτζε σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Η πρώτη τελική για τον Ερμή στο δεύτερο μέρος ήρθε τέσσερα λεπτά πριν το 90΄. Ο Τσίνα σέντραρε από αριστερά, ο Λίλλης με κεφαλιά εντός της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι αφού προηγουμένως ο Μπογκαντίνοφ άλλαξε ελαφρώς την πορεία της μπάλας.

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Κιπιάνι, Ιλουρίτζε, Μούσιτς (60΄Παπαγεωργίου) Χαραλάμπους, Ενέσκου (56΄Κονέ) Κυπριανού, Σικάρσκι, Φιλίποφ, Ιωάννου, Ντόβνια (72΄Χάτζιαρος)

Ερμής: Αραμπατζής, Ιμερέκοφ, Ταραλίδης (86΄Λύτρας) Μαρτίνιουκ, Πατσέκο (79΄Λίλλης) Εμεγκάρα, Τσούμου, Τσίνα, Νταμτσέφσκι, Ψάλτης, Θεοδώρου (60΄Ράντου)