Ξεπέρασε το εμπόδιο της Ομόνοιας Αραδίππου και πήρε τρίτη συνεχόμενη νίκη ο Άρης

Κυριακή, 15/9/2024 - 22:30

Παρέμεινε... αλάνθαστος!

Ο Άρης πέρασε με επιτυχία από το «Αντώνης Παπαδόπουλος», όπου επικράτησε με 3-0 της Ομόνοιας Αραδίππου, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Cyprus League by Stoiximan και πήρε τρίτη συνεχόμενη νίκη.

Η «ελαφριά ταξιαρχία» ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, αφού άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό, με τον Μοντνόρ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να πλασάρει εύστοχα τον Λόρια.

Οι γηπεδούχοι σταδιακά μπόρεσαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο και να γίνουν απειλητικοί, ενώ στο 28ο λεπτό απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα, με τον Ουρόσεβιτς να δέχεται την απευθείας κόκκινη κάρτα. Σημαντικότερη ευκαιρία, το σουτ του Πάτρικ στο 44ο λεπτό, από το σημείο του πέναλτι, που κατέληξε στο δοκάρι.

Μετά την ανάπαυλα, το σύνολο του Μαρτίνς είχε την κατοχή, δίχως να καταφέρνει να διασπάσει την αμυντική λειτουργία του αντιπάλου του. Γεγονός που το «πλήρωσε» στο 64ο λεπτό, όπου η ομάδα της Λεμεσού έκανε το 2-0, με τον Κβιλιτάια από την άσπρη βούλα. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σαβό στο 83ο λεπτό.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους εννέα βαθμούς και ανέβηκαν στην κορυφή, ενώ οι Αραδιππιώτες παρέμειναν στον έναν βαθμό και στην προτελευταία θέση.

Στην επόμενη (4η) αγωνιστική, η Ομόνοια Αραδίππου φιλοξενείται τη Δευτέρα (23/09, 19:00), στο «Τάσος Μάρκου» από την Ένωση και ο Άρης υποδέχεται το Σάββατο (21/09, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» τον Απόλλωνα.

Ομόνοια Αραδίππου (Ούγκο Μαρτίνς): Λόρια, Θεοχάρους (61′ Χριστοδούλου), Ταβάρες (61′ Κούτσακος), Ζερόμ, Σιήκκης (81′ Αναστασίου), Χαβέλκα (81′ Τεισέιρα), Λίμα, Μπάντζι, Μπόργκες, Ποντικός (71′ Αβραάμ), Γκόμες.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Σανέ (36′ Μποάκι), Ουρόσεβιτς, Γκόλντσον, Καζού, Στρούσκι, Σαρφό (36′ Γιαγκό), Μοντνόρ, Μπένγκτσον (46′ Μπένγκτσον), Γκομίς (57′ Νίκολιτς), Κβιλιτάια (71′ Σάβο).