Πρώτη φιλική νίκη στην Σλοβακία με πεντάρα για τον Απόλλωνα

Κυριακή, 4/8/2024 - 19:50

Την πρώτη του νίκη επί σλοβακικού εδάφους πανηγύρισε ο Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε με το εμφατικό 5-1 της Ποντμπρεζόβα σε φιλικό αγώνα, για την προετοιμασία των δύο ομάδων.

Οι «κυανόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν έδωσαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο, ο οποίος το μόνο που κατάφερε ήταν να βάλει το γκολ της... τιμής στο 60ο λεπτό. Τα τέρματα για την ομάδα της Λεμεσού έβαλαν οι Χάμπος (9', 35'), Ντορεγκαράι (29', 49') και Σανγκάλ (65').

Μελανό σημείο του ματς ο τραυματισμός του Γιάρομικ Ζμέρχαλ, ο οποίος αποχώρησε με πόνους στην μέση μετά από άσχημη πτώση στο 50ο λεπτό. Αναμένονται τα αποτελέσματα των ιατρικών εξετάσεων, ώστε να διαφανεί το μέγεθος του προβλήματος

Ο Αντριάν Γκούλα είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές, να δοκιμάσει διάφορα στο τακτικό κομμάτι, αλλά και να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας. Επόμενο φιλικό την ερχόμενη Τετάρτη (07/08) απέναντι στην Ζίλινα.

Η αρχική ενδεκάδα του Απόλλωνα: Δημητρίου, Σάντος, Βούρος, Σελεστίν, Ζμέρχαλ, Χάμπος, Κολ, Ντ’ Αλμέιδα, Ποντικός, Ντορεγκαράι, Χαραλάμπους.