Τελικό: ΑΠΟΕΛ-Τότεναμ 0-3 (ΦΩΤΟ/ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 26/9/2017 - 23:35

Ο ΑΠΟΕΛ έχανε τις ευκαιρίες, ο Κέιν σκόραρε. Οι πρωταθλητές μας ηττήθηκαν με 0-3 από την Τότεναμ με τρία γκολ του Χάρι Κέιν, ένα στο πρώτο ημίχρονο (39΄) και δυο στο δεύτερο μέρος (64΄, 68΄). Ο ΑΠΟΕΛ έχασε σωρεία ευκαιριών και αν ήταν πιο εύστοχος θα μπορούσε να καταφέρει κάτι καλύτερο στο σημερινό αγώνα.

68΄ Τρίτο γκολ για την Τόττεναμ και πάλι με τον Κέιν

Ο Τριπιέ σέντραρε ο Κέιν ήταν αμαρκάριστος πήρε την κεφαλιά και έκανε το 0-3 για τους "πετεινούς"

64΄ ΓΚΟΛ για τον Τότεναμ και πάλι με τον Κέιν

Ο Σισσοκό από τα αριστέρα βρήκε τον Κέιν στο ύψος της περιοχής με τον τελευταίο να πλασάρει σωστά διπλασιάζοντας τα γκολ της ομάδας του και τα προσωπικά του

26/09/2017
22:58
57΄ Έξω ο Οριέλ, μέσα ο Γιορέντε για την Τότεναμ
26/09/2017
22:56
56΄ Ευκαιρία με τον Αλωνεύτη

Ο Αλωνεύτης ξέφυγε από την επιτήτηρη των αμυντικών της Τότεναμ έκανε το σουτ όμως ο Γιορίς έδιωξε σε κόρνερ

Σχόλιο για το πρώτο ημίχρονο

Αρκετά δυνατά μπήκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Τότεναμ η οποία τουλάχιστο στο πρώτο 15λεπτο είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς όμως να δημιουργήσει κάτι το αξιόλογο μπροστά από την εστία του Βάτερμαν. Μοναδική αξιομνημόνευτη φάση ένα σουτ του Σον στο 7΄ το οποίο απέκρουσαν σε κόρνερ οι αμυντικοί του ΑΠΟΕΛ.

Σταδιακά οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και δεν άργησε να βρουν την πρώτη του ευκαιρία με τον  Σάλαϊ στο 17΄, όμως η κεφαλιά του τελευταίου δεν ανησύχησε τον Γιορίς. Δυο λεπτά όμως αργότερα οι πρωταθλητές μας θα χάσουν τεράστια ευκαιρία με τον Ντε Καμάργκο,  ο οποίος μετά από πάσα του Αλωνεύτη εξαπέλυσε δυνατό σουτ το οποίο τράνταξε το δοκάρι του Γιορίς. Το τρίλεπτο «φωτιά» για τον ΑΠΟΕΛ θα συμπληρωθεί με ένα σουτ του Λάγο από τα αριστερά το οποίο θα πάει λίγο έξω (20΄).

Το επόμενο 15λεπτο θα κυλήσει χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο από τις δυο ομάδες. Στο 36΄ ο ΑΠΟΕΛ πάλι θα απειλήσει αυτή την φορά μετά από κόρνερ. Ο Αλωνεύτης εκτέλεσε, με τον Καρλάο να κάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Ένα λεπτό αργότερα ο Γιορίς θα κάνει τραγικό λάθος, όμως ο Σάλαϊ για λίγο δεν θα προλάβει να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Μπορεί ο ΑΠΟΕΛ να πίεζε και να έχανε τις ευκαιρίες όμως ήταν η Τότεναμ που κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον μόνιμο της σκόρερ Χάρι Κέιν στο 39΄. Ο Άγγλος πήρε την μπάλα από τον Αντερβάιρελντ ξέφυγε από την επιτήρηση των αμυντικων του ΑΠΟΕΛ και με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ.

26/09/2017
22:30
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου 0-1 η Τότεναμ
26/09/2017
22:23
39΄ ΓΚΟΛ για την Τότεναμ με τον Κέιν

Ο Άγγλος πήρε την μπάλα από τον Αντερβάιρελντ ξέφυγε από την επιτήρηση των αμυντικων του ΑΠΟΕΛ και με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ

26/09/2017
22:21
37΄ Τραγικό λάθος από τον Γιορίς, παραλίγο να το εκμεταλλευτεί ο Σάλαϊ
26/09/2017
22:20
36΄ Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Καρλάο

Ο Αλωνεύτης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βραζιλιάνος πήρε την κεφαλιά η οποία πέρασε λίγο έξω

26/09/2017
22:05
20΄ Νέο σουτ του Λάγο πάει έξω
26/09/2017
22:03
19΄ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ντε Καμάργκο. Ο Βραζιλιάνος πήρε την πάσα από τον Αλωνεύτη έκανε το δυνατό σουτ, το οποίο όμως τράνταξε το δοκάρι του Γιορίς