Την "τιμώρησε" ένας "δικός" της (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 23/9/2017 - 21:49

Επιστροφή στις νίκες για την Νέα Σαλαμίνα η οποία επικράτησε της φλύαρης και ανούσιας ΑΕΚ με 1-0. Το γκολ για την προσφυγική ομάδα έβαλε ο Κωνσταντίνος Μιντίκκης ο οποίος αγωνίζεται στους «ερυθρολεύκους» υπό την μορφή δανεισμού από την ΑΕΚ!

Οι «κιτρινοπράσινοι» δέχθηκαν νέα ήττα μετά από την ήττα στο ΓΣΠ από την Ομόνοια την περασμένη Τετάρτη προβληματίζοντας για ακόμη ένα παιχνίδι.

Α΄ Ημίχρονο:

Χωρίς την μεγάλη ευκαιρία τα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα, αφού και οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλουν το παιχνίδι τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 21΄ ο Κωνσταντίνος Μιντίκκης ο οποίος αγωνίζεται ως δανεικός από την ΑΕΚ στην Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ με εκπληκτική ενέργεια και σουτ στην κλειστή γωνία του Πάμπλο ο οποίος φέρει μεγάλη ευθύνη για το γκολ.

Η ΑΕΚ τα επόμενα λεπτά αντέδρασε και είχε δοκάρι στο 26΄ με τον Τολεμές.  Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή ο Γάλλος έκανε το σουτ μέσα από τη περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε με δύναμη στο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

Β΄ Ημίχρονο:

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να ισοφαρίσει γρήγορα. Παρά την προσπάθεια τον «κιτρινοπράσινων» αυτοί δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν μέχρι και το 73΄ κάτι αξιοσημείωτο μπροστά από την εστία του Βεσελόφσκι. Η ΑΕΚ κρατούσε την μπάλα αλλά δεν μπορούσε να φτιάξει φάσεις.

Μάλιστα στο 73΄ λίγο έλειψε να δεχθεί και γκολ με τον Μπριτζίτο, όμως ο Πάμπλο έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του μέσου της προσφυγικής ομάδας.

Σταδιακά στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι απέκτησε τρελό ρυθμό με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει μπροστά από τις εστίες των δυο ομάδων. Στο 77’ η ΑΕΚ έχασε εξαιρετική ευκαιρία με τον Ακοράν, το σουτ του οποίου έδιωξε ο Πολωνός τερματοφύλακας.

Η ΑΕΚ πίεσε μέχρι τέλους χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει και μοιραία δέχθηκε την δεύτερη φετινή της ήττα.

Ν. Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Γκράσι, Καρώ, Μιντίκκης, Βοσκανιάν (46' Κορέιρα), Ρείνολντς, Κούσουλος (76΄ Νταμάχου), Κυπριανού (64' Μπριζίτο), Ρόκε, Μανογιάν, Μακρίεφ.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Μόισοφ, Καταλά, Μουρίγιο, Λαρένα, Ακοράν, Τομάς (71' Ρουσιάς), Χέφελ, Κάσες, Λαμπάν (61' Τέτε), Τολεμές (72' Μυτίδης)