Τρίτο Ημίχρονο: Οι δηλώσεις μετά το ΑΠΟΕΛ - Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 15/2/2024 - 22:05

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής της «μάχης» κορυφής με τον Άρη. Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 1-0 στο ΓΣΠ για την 25η αγωνιστική και αποσπάστηκαν -ξανά- στο +3 από τη δεύτερη θέση.

Από πλευράς Άρη, ο αρχηγός της ομάδας, Βανά Άλβες, μετά το παιχνίδι εξέφρασε παράπονα για τις δεύτερες μπάλες που έπεφταν στον αγωνιστικό χώρο εσκεμμένα, αλλά και για τις καθυστερήσεις που υπήρχαν από τα ball boys για την επανέναρξη της αναμέτρησης. Με τη σειρά του ο προπονητής της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» σημείωσε πως δε θυμάται ποτέ καμία ομάδα να κυριαρχεί στην έδρα του ΑΠΟΕΛ, τονίζοντας πως μόνο ο Άρης ήταν στον αγωνιστικό χώρο.

Aπό πλευράς νικητών, ο Ρικάρντο Σα Πίντο αφού ανέλυσε τα δύο ημίχρονα, ευχαρίστησε τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο. Παράλληλα, σημείωσε πως είναι σημαντικό το προβάδισμα που έχει η ομάδα του όμως τίποτα δεν έχει τελειώσει.

Όσα ειπώθηκαν από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης

Σα Πίντο (ΑΠΟΕΛ): «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αποφασισμένοι, ενεργοί, πιέζαμε, η συμπεριφορά μας όταν πηγαίναμε στις μονομαχίες ήταν σωστή, η αποφασιστικότητά μας, σε όλες τις καταστάσεις. Ακολούθησαν οι παίχτες το πλάνο, ήταν πολύ δυνατοί με και χωρίς την μπάλα. Ελέγξαμε τον αντίπαλο, είχαμε φάσεις, στατικές φάσεις, κόρνερ. Είναι αλήθεια πως δεν είχαμε πολλές φάσεις στον στόχο, ήμασταν αποτελεσματικοί, όμως δημιουργήσαμε, κυριαρχήσαμε και ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης έχει σπουδαία ομάδα με σπουδαίους παίχτες, είναι μαζί μας η καλύτερη ομάδα ακόμη κι αν οι άλλες ομάδες της εξάδας είναι καλές. Ξέραμε πως θα μπορούσε να μας απειλήσει. Μπήκαμε με διαφορετική συμπεριφορά. Ξέραμε πως με την ώρα θα ήταν πιο δύσκολο. Είμαστε η ομάδα με την λιγότερη ξεκούραση και είμαστε η γηραιότερη ομάδα. Κάθε μέρα ξεκούρασης είναι σημαντική και είχαμε μια μέρα πιο λίγη, κάτι που μπορεί να κάνει τη διαφορά. Αλλά είπα στους παίχτες ότι δεν έχουμε δικαιολογία. Θα σκεφτούμε την κούραση μετά το ματς. Πρέπει να πάμε με την καρδιά και την ψυχή μας για την ομάδα. Και ήταν πολεμιστές. Αμύνθηκαν καλά, ήταν πολύ οργανωμένοι, εντάξει είχαν μια μεγάλη ευκαιρία. Μετά είχαν κάποια γεμίσματα αλλά τίποτα ξεχωριστό που να μπορούσε να μας σκοτώσει. Ξέρουμε ότι είχαμε διαφορετική συμπεριφορά αλλά ήμασταν ήρεμοι, κάναμε κάποιες αλλαγές, βοήθησαν όλοι. Πήραμε τους τρεις βαθμούς κόντρα σε μια ομάδα που ισοβαθμούσαμε, είναι παραπάνω από τρεις βαθμοί. Είμαι πολύ, πολύ χαρούμενος.

Ευχαριστώ τους οπαδούς μας, τους ultras, όσους ήρθαν σήμερα. Ξέρουν τη σημασία, την πίεση, την υποχρέωση. Όλοι δήλωσαν παρόντες κι αυτό χρειαζόμαστε, τους θέλουμε πάντα μαζί μας. Βλέπετε ότι συμβαίνουν πολλά εναντίον της ομάδας μας που θα μπορούσαν να φέρουν απογοήτευση αλλά είμαστε δυνατοί, το μόνο που χρειαζόμαστε είναι ο κόσμος μας.

Σημαντικό είναι το να νικάς και να έχεις πλεονέκτημα βαθμολογικό κόντρα στις άλλες ομάδες. Πέρσι μπήκαμε στα play-off με διαφορά και δεν το κατακτήσαμε. Άρα είναι σημαντικό αλλά όχι καθοριστικό. Είμαστε πολύ χαρούμενοι αλλά δεν είναι καθοριστικό. Ο Άρης είναι ο μεγάλος αντίπαλος αλλά φυσικά υπάρχουν ακόμη τέσσερις ομάδες με παρόμοιες πιθανότητες παρότι είναι πιο πίσω. Στο ποδόσφαιρο όλα μπορούν να συμβούν. Πέρσι είχαμε τέτοιο προβάδισμα και δεν το πήραμε. Χρειάζεται προσοχή γιατί κάθε ματς θα είναι τελικός για εμάς».

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Είναι απίστευτο να χάνουμε έτσι ματς. Ένα σουτ, ένα γκολ μετά από ένα δικό μας λάθος που προσπαθήσαμε να τους βγάλουμε οφσάιντ. Υπήρχε μόνο μια ομάδα που έπαιζε και αυτή ήταν ο Άρης. Στο πρώτο μέρος δεν ήμασταν καλοί αλλά αλλά στην επανάληψη ήμασταν καλύτεροι. Δεν καταφέραμε να σκοράρουμε και ήρθε η ήττα. Σημασία έχει να είσαι πρώτος στο τέλος. Είμαστε αναστατωμένοι αλλά είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες μου. Δεν είδα ποτέ φιλοξενούμενη ομάδα να κυριαρχεί στο γήπεδο του ΑΠΟΕΛ όπως το κάναμε εμείς σήμερα».

Ντιεμερσί Εντονγκαλά (ΑΠΟΕΛ): «Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη καθώς προερχόμαστε από δύο ισοπαλίες. Τη χρειαζόμασταν πολύ αυτή τη νίκη. Κάναμε πολλές φάσεις και θα μπορούσαμε να σκοράρουμε περισσότερα γκολ απέναντι σε μια καλή ομάδα όπως ο Άρης. Έχουμε αρκετό δρόμο ακόμη, δεν κάναμε τίποτα, πρέπει να συνεχίσουμε έτσι μέχρι το τέλος. Ο προπονητής με την επιστροφή του μας δίνει την ώθηση για τις νίκες».

Βανά Άλβες (Άρης): «Ξεκαθαρίζω πως δεν είμαι εδώ να παραπονεθώ για το αποτέλεσμα. Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε, συγχαρητήρια, έχουμε ακόμη 11 αγώνες. Ο ΑΠΟΕΛ είναι η μεγαλύτερη ομάδα, οι συμπεριφορές που είδαμε δεν αρμόζουν. Μπάλες μέσα, προβλήματα γύρω από το γήπεδο... απίστευτο. Ήρθαμε να παίξουμε ποδόσφαιρο. Τα ball boys δημιουργούσαν προβλήματα, ο κόσμος, αλλά εντάξει. Αλλά οι άνθρωποι της ομάδας, γιατί; Εντάξει, είχαν μια ευκαιρία, σκόραραν, αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Αλλά αυτό που γινόταν είναι άσχημο για την Κύπρο. Ο ΑΠΟΕΛ δε χρειάζεται τέτοια. Βγαίναμε αντεπίθεση και έριχναν μπάλα μέσα από τον πάγκο. Κάνει άσχημο το κυπριακό ποδόσφαιρο. Επίσης είδατε τι έκαναν με τον κόσμο τους. Τους είδατε πώς ήταν... έξω από τα μυαλά τους. Συγχαρητήρια, τρεις βαθμοί ο ΑΠΟΕΛ. Το πρωτάθλημα δεν τελείωσε, έρχονται ωραία παιχνίδια, τα παιδιά ένιωσαν αυτόν τον "πόνο" σήμερα, αλλά όλα είναι πιθανά, θα παλέψουμε μέχρι θανάτου».

Λούκας Βιγιαφάνιες (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν μια νίκη που αξίζαμε. Μας απείλησαν μια φορά στο πρώτο μέρος όμως ο Μπέλετς έκανε σπουδαία απόκρουση. Σκοράραμε εμείς, από μια φάση που δουλεύουμε στην προπόνηση. Ήταν συμπαγής η ομάδας μας και άξιζε τη νίκη. Πολύ καλή η πάσα μου στο τέρμα, ναι. Κάνουμε πολλές φορές στην προπόνηση αυτές τις κινήσεις τα δοκιμάζουμε κάποιες φορές θα έρθει το γκολ, κάποιες όχι. Παίζουμε με δύο τρόπους, υπάρχει αυτοπεποίθηση και μας βγαίνει στο παιχνίδι μας».