Ήθελαν και οι δυο την νίκη, όμως στο τέλος συμβιβάστηκαν

Κυριακή, 29/10/2017 - 20:55

Ολυμπιακός και Νέα Σαλαμίνα εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο Μακάρειο. Οι δυο ομάδες έψαξαν την νίκη όμως στο τέλος συμβιβάστηκαν. Το σκορ άνοιξε ο Καπαρτής για τον Ολυμπιακό στο 78΄, ενώ η Ν. Σαλαμίνα ισοφάρισε στο 83΄ με τον Καρω.

Αναλυτικά οι καλύτερες φάσεις:

Η πρώτη τελική φάση στο Μακάρειο θα έρθει από την Νέα Σαλαμινα στο 17΄ μετά από απευθείας φάουλ του Σανγκοί, η μπάλα όμως πήγε έξω.

Στο 24ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έφτασε κοντά στο 1-0. Ο Σανγκόι έκανε το δυνατό σουτ, ο Χίντι αιφνιδιάστηκε και δεν απέκρουσε σωστά ο Μακρίεφ όμως από κοντά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την αδράνεια.

Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά στο 39ο λεπτό. Ο Μιγκελίτο έκανε το σουτ εντός της περιοχής όμως ο Βεσελόφσκι ήταν σε ετοιμότητα. . Στο 45+1 ο Σανγκόι εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά με τον Καρώ να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός θα χάσει την πρώτη του ευκαιρία στο 53΄ με τον Τόρες, ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή, όμως ο Βεσελόφσκι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 62΄ η Ν. Σαλαμίνα θα χάσει μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Γκαστόν Σανγκόι έπιασε μια βολίδα από πολύ μακριά, ο Χίντι δεν απέκρουσε σωστά, ο Μακρίεφ πήρε την μπάλα έκανε το σουτ, όμως ο Χίντι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Δύο λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε άλλη μια σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του Μακρίεφ κρατώντας το 0-0 για την ομάδα του.

Στο 75ο λεπτό ο Μιγκελίτο βγήκε τετ-α-τετ με τον Βεσελόφσκι όμως ο τερματοφύλακας της Ν. Σαλαμίνας έδιωξε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός θα βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα. Ο Τόρες έδωσε στον Καπαρτή και ο Κύπριος επιθετικός με πλασέ έκανε το 1-0 για τους μαυροπράσινους.

Στο 82΄ο Σανγκοί από πλεονεκτική θέση εντός της περιοχής του Χίντι έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Χίντι.

Ένα λεπτό αργότερα όμως η Νέα Σαλαμίνα θα καταφέρει να ισοφαρίσει με τον Καρώ. Έπειτα από κόρνερ του Σανγκόι, o Καρώ πήρες την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Χριστοφίδη και κατέληξε στα δίκτυα του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός:Χίντι, Πολυκάρπου, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Παχίπης, Σεραφείμ, Σαμάρας (24΄ Μενελάου), Χριστοφίδης, Αντωνίου, Σωτηρίου

Ν. Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου (83΄ Κυπριανού), Καρώ, Κούσουλος, Νταμάχου, Πόλιανετς, Μπριτζίτο, Κορέια, Ρέινολντς (55΄ Παπαδόπουλος), Σανγκόι, Μακρίεφ