Ήττα στην Γερμανία για την ΑΕΚ

Τετάρτη, 9/10/2024 - 23:30

Tην ήττα με 89-59 από τη Μπράουνσβαϊγκ Λόβεν, στη Γερμανία, δέχθηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ στην πρεμιέρα του α’ όμιλου του FIBA Europe Cup. Η ομάδα της Λάρνακας έκανε καλό πρώτο δεκάλεπτο και ήταν μπροστά στο σκορ, όμως στη συνέχεια οι Γερμανοί έγειραν σταδιακά την πλάστιγγα προς την πλευρά τους και ανέτρεψαν τα σε βάρος τους δεδομένα ανεβάζοντας σε κάθε δεκάλεπτο την υπέρ τους διαφορά.

Για τους «κιτρινοπράσινους» κορυφαίος ήταν ο Taveion Hollingsworth με 24 πόντους (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ).

Oι Γερμανοί μπήκαν μπροστά στο σκορ στα αρχικά στάδια του αγώνα, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να παίρνει πρώτη φορά προβάδισμα στο 3' μετά τις δυο βολές από τον Hollingsworth (5-6). Λίγα δευτερόλεπτα μετά ακολούθησε λέι από τον Fru για τους γηπεδούχους (7-6), με τους «κιτρινοπράσινους» στη συνέχεια να σημειώνουν σερί 11 πόντων. Με τις δυο βολές του Bell βρέθηκαν μπροστά με 12 πόντους (7-19) δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, στο τέλος του οποίου η διαφορά ήταν στους εννέα πόντους (12-21).

Oι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην δεύτερη περίοδο και λίγο μετά τη συμπλήρωση των δύο πρώτων λεπτών πήραν προβάδισμα με λέι απ του Velička (22-21), με τη διαφορά στο 14' να φθάνει τους τέσσερις (25-21), έπειτα από βολή του Aydinoglu. Ακολούθως, το συγκρότημα της Λάρνακας επανήλθε στον αγώνα και μετά από εναλλαγή στο σκορ, το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 32-32, όπως διαμορφώθηκε στο 19' με το τρίποντο από τον Bell.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γερμανοί κατάφεραν να ανοίξουν τις αποστάσεις και μέχρι το 24' με το τρίποντο από τον Mitchell είχαν προβάδισμα 12 πόντων (48-36), διαφορά που υπήρχε και στο 29' με το τρίποντο του Mitchell (59-47). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με καλάθι από τον Aydinoglu (61-47).

Η ομάδα της Λάρνακας δεν μπόρεσε να μπει ξανά στο ρυθμό του αγώνα, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν και να ανοίγουν κι άλλο την ψαλίδα του σκορ, παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό αποτέλεσμα 89-59

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 32-32, 61-47, 89-59