Μεγάλη νίκη μετά από παράταση-θρίλερ για τον Κεραυνό

Τετάρτη, 16/10/2024 - 22:25

Με μιαν μεγάλη νίκη για τον Κεραυνό, τελείωσε η συγκλονιστική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα «Κ. Παπαέλληνας», με αντίπαλο τη Γερμανική Braunschweig στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τον 2ον όμιλο του FIBA Europe Cup.

Ο Κεραυνός, που σε όλο το παιχνίδι, ήταν πίσω στο σκορ, ισοφάρισε στο τέλος σε 80-80 και τελικά κέρδισε στην παράταση με 95-94 (80-80 στο 40`), έχοντας για ηγέτες τους Αμερικανούς Horton (34 πόντους και με 8 τρίποντα) και Hagins (19 πόντους).

Ήταν μια συναρπαστική μονομαχία, με τη νίκη του Κεραυνού να είναι η πρώτη στον όμιλο και που του κρατάει ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης και ενώ στην ερχόμενη αγωνιστική, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΑΕΚ στον «Κυπριακό εμφύλιο»!

Σημειώνεται μάλιστα ότι ο Φίλιππος Τίγκας, έμεινε εκτός, για προληπτικούς λόγους.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, η Γερμανική ομάδα, αιφνιδίασε τον Κεραυνό και προηγήθηκε με 7-0. Στη συνέχεια όμως η Κυπριακή ομάδα, κατάφερε να περιορίσει κάπως το γρήγορο ρυθμό της αντιπάλου και παράλληλα εύρισκε λύσεις στην επίθεση και σταδιακά, μείωνε τη διαφορά.

Horton και Crockett, ήταν οι παίκτες που έδιναν πόντους στην Ερυθροκίτρινη ομάδα, η οποία στο τέλος του ημιχρόνου, ήταν πίσω στο σκορ με 28-22.

Το παιχνίδι πήγε σε πιο αργό τέμπο στις αρχές της 2ης περιόδου, με τον Κεραυνό να παρουσιάζεται καλύτερος στο ανασταλτικό του κομμάτι.

Αυτό του απέφερε και την ισοφάριση για πρώτη φορά στο παιχνίδι (34-34) περί τα μισά της 2ης περιόδου, αλλά οι Γερμανοί με ένα 8-0 σερί, ξέφυγαν στη συνέχεια με 42-34, για να προηγηθούν στο ημίχρονο με 48-41.

Στο +13 (57-44) άνοιξε τη διαφορά η Γερμανική ομάδα στις αρχές της 3ης περιόδου και ο Κεραυνός καλείτο να βρει λύσεις κυρίως στον ανασταλτικό τομέα.

Κάτι που έγινε και έτσι, ο πιεστικός στην άμυνα Κεραυνός, βρήκε και τις λύσεις στην επίθεση, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα, να μειώσει στο -3 (59-56) μετά από 12-2 σερί!

Όμως και πάλι η Γερμανική ομάδα βρήκε λύσεις, μέσα από το γρήγορο ρυθμό που χαρακτήριζε το παιχνίδι της, για να φθάσει και πάλι στο +13 (71-58), στο 29` ενώ στο τέλος της 3ης περιόδου, προηγήθηκε με 73-62.

Απέμενε μια ολόκληρη περίοδος και ο Κεραυνός είχε χρόνο για να ανατρέψει τα σε βάρος του δεδομένα.

Ωστόσο η Braunschweig συντηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα γύρω στο +10…

Όμως στη συνέχεια ο Κεραυνός μείωσε στο -5 (80-75) και οι ελπίδες του για τη νίκη – ανατροπή, είχαν «αναζωπυρωθεί», παρότι έχασε με 5 φάουλ τον Σάιμον Μιχαήλ, ενώ οι Horton, Crockett, ήταν στο όριο…

Αλλά είχε για όπλο, την πολύ δυνατή του άμυνα και τον Horton, να δίνει συνεχώς λύσεις!

Έτσι στο 38`, η διαφορά έπεσε στο καλάθι, όταν το σκορ πήγε στο 80-78, ενώ στο 39`30`` ο Κεραυνός ισοφάρισε για δεύτερη μόλις φορά στην αναμέτρηση, τη φορά αυτή σε 80-80 και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση!

Στο 43`οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 84-83, αλλά λίγο μετά ο Κεραυνός ισοφάρισε σε 86-86 και στο 44`, για πρώτη φορά σε όλη την αναμέτρηση πέρασε μπροστά στο σκορ (89-88)!

Όμως στο 44`19`` η Braunschweig προσπέρασε με 90-89, αλλά στο 44`48``, ο Κεραυνός βρέθηκε πολύ κοντά στη νίκη, όταν προηγήθηκε με 93-90, με βολές του Hagins και με τον παίκτη και τρόπο, ο Κεραυνός εξασφάλισε τη νίκη, με τελικό σκορ 95-94.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 41-48, 62-73, 80-80. Παράταση: 95-94.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Horton 34, Hagins 19 (2), Πασιαλής 2, Μιχαήλ, Βισσαρίου 5 (1), Crockett 14 (2), Taylor 12, Στυλιανού 9 (3)

Braunschweig (Jesus Ramirez): Crockett 4 (1), Schroder 1, Mitchell 15 (3), Aydinoglu 3, Scuka 13 (1), Velicka 17 (2), Fru 11, Flanigan 7, Kalu, Holloway 2, Ewelt, Zylka 21 (3).