Ο Αρουαμπαρένα "ξελάσπωσε" την ΑΕΛ και τον Μπαλταζάρ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 29/10/2017 - 21:51

Η ΑΕΛ κατάφερε με «χρυσό» σκόραρε τον Αρουαμπαρένα να επικρατήσει του Ερμή εκτός έδρας με 1-0. Ο Ισπανός πολύπειρος επιθετικός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 74΄ και τρία λεπτά πριν το τέλος κατάφερε να δώσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Αναλυτικά οι καλύτερες στιγμές του αγώνα:

Η ΑΕΛ στο πρώτο δεκάλεπτο θα βρει δυο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Λέοντσο και τον Μιτρέα. Μόλις στο 1΄ ο επιθετικός των «γαλαζοκιτρίνων» με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα λίγο έξω, ενώ στο 7΄ μετά από φάουλ του Σουάρες, πάλι με κεφαλιά ο Μιτρέα αυτή την φορά δεν θα βρει στόχο. Στο 18΄ η ΑΕΛ θα χάσει ακόμη μια ευκαιρία με τον Σασί, όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

Η πρώτη ευκαιρία για τον Ερμή θα έρθει στο 26΄ με τον Τσούμου, ο οποίος βρέθηκε μπροστά από τον Βοζίνια, όμως έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 32΄ και πάλι ο Τσούμου θα βρεθεί κοντά στο 1-0, όμως η κεφαλιά του θα πάει δίπλα από το δοκάρι του Βοζίνια.

Στο 30΄ η ΑΕΛ θα απειλήσει και πάλι με τον Λεόντσο, όμως το σουτ του αποκρούει ο Αραμπατζής.

Δυο λεπτά αργότερα και πάλι ο Τσούμου θα απειλήσει την ΑΕΛ με κεφαλιά, όμως η μπάλα θα καταλήξει έξω.

Στο 41΄ ο Ερμής θα απειλήσει με τον Μαρτίνιουκ όμως το σουτ του θα μαζέψει ο Βοζίνια.

Στο 43΄ ήταν η σειρά της ΑΕΛ θα απειλήσει με τον Σίλβα, όμως το σουτ του κατέληξε έξω, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Σάσι ένα λεπτό αργότερα.

Δεν άλλαξε τίποτα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με την ΑΕΛ κρατάει περισσότερο την μπάλα, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει.

Στο 54΄ σωστά ακυρώθηκε γκολ του Πατσέκο για οφσάιντ ενώ στο 57' ένα μακρινό σουτ του Σοάρες κατέληξε έξω.

Στο 67΄ το απευθείας φάουλ του Αβραάμ θα μαζέψει ο Αραμπατζής, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σάσι θα δώσει στον Σίλβα όμως ο τελευταίος θα σουτάρει έξω.

Στο 76΄ ο Αρουαμπαρένα ο οποίος πέρασε στον αγώνα θα κατεβάσει, όμως το σουτ του δεν θα βρει στόχο.

Τελικά ο Ισπανός επιθετικός της ΑΕΛ έμελλε θα δώσει το πολυπόθητο τρίποντο για την ομάδα. Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Αβραάμ εκτελεί φάουλ και ο Αρουαμπαρένα σκοράρει με κεφαλιά κάνοντας το 0-1 για την ομάδα της Λεμεσού.

Ερμής: Αραμπατζής, Ψάλτης (83' Ράντου), Τσίνα, Ιμερέκοφ, Χριστοφή, Ταραλίδης, Πατσέκο (62' Γουίκς), Κωνσταντίνου, Μαρτίνιουκ, Εμεγκάρα, Τσούμου (72' Γεωργιάδης)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, Μιτρέα, Γουίλερ, Τεϊξέιρα, Σοάρες, Φιντέλις, Λεάντρο, Μέσκα (64' Αβραάμ), Σάσι (82' Ηλία), Λεόντσο (74' Αρουαμπαρένα)