Άρης - Ομόνοια (Β' Ημίχρονο)

Κυριακή, 6/10/2024 - 20:07

Ο Άρης αντιμετωπίζει σε λίγο (19:00) την Ομόνοια, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Cyprus League by Stoiximan.

Η «ελαφριά ταξιαρχία» έχει ως μοναδικό στόχο να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, μετά από δύο διαδοχικές ισοπαλίες.

Από την άλλη, οι «πράσινοι» με... φόρα από την Ευρώπη, θα κυνηγήσουν το δεύτερο σερί τρίποντο τους και το πρώτο «διπλό» σε ντέρμπι για φέτος.

Στην επόμενη (7η) αγωνιστική, μετά τη διακοπή ελέω των εθνικών ομάδων, ο Άρης φιλοξενείται την Κυριακή (20/10), στο Δασάκι από τον Εθνικό και η Ομόνοια υποδέχεται το Σάββατο (19/10), στο ΓΣΠ την Ένωση.

*διαθέσιμα μετά την λήξη του ματς

Πρώτη τελική για τον Άρη στο πέμπτο λεπτό, με τον Γκομίς να επιχειρεί το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η Ομόνοια απάντησε στο 15ο λεπτό, με τον Μάριτς να σεντράρει και τον Σίμιτς να κάνει την κεφαλιά, όμως ο Βανά μπλόκαρε.

Ένα λεπτό αργότερα η «ελαφριά ταξιαρχία» απείλησε, με τον Στρούσκι να δοκιμάζει το πόδι του και τον Φαμπιάνο να ελέγχει.

Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 20ο λεπτό, με τον Μπέγκστον να κάνει το σουτ εντός περιοχής, αλλά ήταν άστοχο.

Τεράστια φάση για τους «πράσινους» στο 21ο λεπτό, με τον Σίμιτς να κάνει την μπαλιά από τα δεξιά και τον Κακκουλή να κάνει το πλασέ από πολύ κοντά, αλλά ο Βανά έδιωξε σε κόρνερ.

Η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, με τον Μαγιαμπέλα να σεντράρει και τον Κβιλιτάια να νικάει τον Φαμπιάνο με το κεφάλι.

Ο Άρης έφτασε μια... ανάσα πριν το 2-0 στο 41ο λεπτό, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει το πέναλτι του Μαγιαμπέλα.

Το «τριφύλλι» απείλησε στο 48ο λεπτό, με τον Παναγιώτου να κάνει το πλασέ από κοντά και τον Βανά να μπλοκάρει.

Οι ποδοσφαιριστές του Σπιλέφσκι αύξησαν τον δείκτη του σκορ στο 54ο λεπτό, με τον Κβιλιτάια να ευστοχεί από τα ένδεκα βήματα.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μποακί, Μπένγκτσον, Κβιλιτάια, Γκομίς, Γκόλντσον, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Στρούσκι, Σαρφό.

Ομόνοια (Βάλντας Νταμπράουσκας): Φαμπιάνο, Ντιούνκου, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Μάριτς, Κούσουλος, Χάμπος, Σίμιτς, Αλιούμ, Κακουλλής.