Εθνικός - Ανόρθωση (Β' Ημίχρονο)

Σάββατο, 28/9/2024 - 19:55

Συνεχίζεται στο Δασάκι η δράση.

Ο Εθνικός υποδέχεται στις 19:00 την Ανόρθωση για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι Αχνιώτες πραγματοποιούν ελπιδοφόρες εμφανίσεις και για άλλη μια φορά στόχος είναι το βαθμολογικό όφελος. Από την άλλη, η ομάδα της Αμμοχώστου, αφού κατέγραψε την πρώτη νίκη της σεζόν κόντρα στην Ομόνοια, θέλει ανάλογη συνέχεια.

Όσον αφορά στη συνέχεια (6η αγωνιστικήα), ο Εθνικός θα αναμετρηθεί στο «Άλφαμεγα Stadium» με την ΑΕΛ (5/10), ενώ την ίδια μέρα η Ανόρθωση θα υποδεχθεί τη Νέα Σαλαμίνα.

Το ματς

Πρώτη τελική για την Ανόρθωση στο 5ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο. Μόλις πάνω από την εστία του Φλόρες η μπάλα.

Απάντησε ο Εθνικός έξι λεπτά αργότερα όταν ο Μπονέτο έφυγε σχεδόν μόνος, μπήκε στην περιοχή όμως το πλασέ του κατέληξε μόλις έξω.

Νέο πλασέ του Μπονέτο στο 22ο λεπτό, και πάλι από πλάγια θέση εντός περιοχής, ψηλά πάνω από την εστία του Ζίφκοβιτς η μπάλα.

Η Ανόρθωση κατέγραψε σπουδαία ευκαρία στο 34ο λεπτό με τον Λόπες σε τετ-α-τετ να στέλνει τη μπάλα μόλις δίπλα από την εστία του Φλόρες.

Απειλεί ξανά η ομάδα της Αμμοχώστου έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Χρυσόπουλος έπιασε τη κεφαλιά η οποία κατέληξε στα χέρια του Φλόρες.

Άνοιξε το σκορ ο Εθνικός στο 45'+3 με τον Μ.Στυλιανού να πιάνει μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Χρυσοστόμου και κατέληξε στα δίχτυα του Ζίφκοβιτς.

Με το... καλημέρα του δευτέρου μέρους (47') ο Εθνικός βάζει και δεύτερο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντε Ιριόντο σκόραρε με κεφαλιά και διαμόρφωσε το 2-0.

Μειώνει στο 59ο λεπτό σε 2-1 η Ανόρθωσης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λόπες. Προηγήθηκε πέναλτι, καθώς ο Μπαχανάκ κλώτσησε τον Πορτογάλο εντός περιοχής.

Οι ενδεκάδες

Εθνικός Άχνας (Νταβίντ Μπαντία): Φλόρες, Στυλιανού, Μπαχάνακ, Ντε Ιριόντο, Ιωάννου, Λίπσκι, Λομοτέι, Γκονζάλες, Οφόρι Αντερέγκεν, Μπονέτο.

Ανόρθωση (Γιάννης Οκκάς): Ζίφκοβιτς, Κονσεϊσάο, Μουγκαμπί, Χρυσόπουλος, Κίκο, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου, Ρόγκουλιτς, Παρούτης, Γκιούρτσο, Λόπες.