Της έλειψε η φαντασία και το «πλήρωσε» η Πάφος

Παρασκευή, 23/8/2024 - 08:15

Δεν κατάφερε να ξορκίσει την... κατάρα των πρώτων ευρωπαϊκών ματς η Πάφος, η οποία όπως και στις προηγούμενες σειρές αγώνων γνώρισε την ήττα, αυτήν τη φορά με 1-0 από την Κλουζ, στο πλαίσιο των play-off του Conference League και καλείται να κάνει την ανατροπή στο «Άλφαμεγα Stadium» (29/08 - 20:00), για να προκριθεί.

Το σύνολο του Καρσέδο αν και σε γενικές γραμμές έδειξε πιο ποιοτικό από τον αντίπαλο του, δεν κατάφερε να γίνει απειλητικό, ούτε να παίξει το ίδιο κυριαρχικό και αποτελεσματικό ποδόσφαιρο, που μας είχε συνηθίσει.

Μάλιστα ακόμα και αν μετά το 40ο λεπτό, είχε παίκτη παραπάνω, έδειξε ανήμπορο δημιουργικά και δε μπόρεσε να επισκεφτεί με αξιώσεις την περιοχή των Ρουμάνων, οι οποίοι έχοντας ανοίξει το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Κορένικα, απλά αμυνόντουσαν, εν αναμονή του τελικού σφυρίγματος.

Πέραν των άλλων, η απουσία του Ζάζα φάνηκε να επηρεάζει αρνητικά τους «γαλάζιους», μιας και ο 23χρονος ήταν μία από τις κύριες πηγές δημιουργίας, μέχρι στιγμής, στη φετινή σεζόν και αποτελούσε μια συνεχή... ενόχληση για τις άμυνες των αντιπάλων.

Πλέον η Πάφος οφείλει να γυρίσει σελίδα και να στρέψει το βλέμματα στον επαναληπτικό. Μέχρι την μεγάλη ώρα, ο Ισπανός τεχνικός πρέπει να διορθώσει τις δυσλειτουργίες που εντόπισε στην χθεσινή (22/08) αναμέτρηση και να παρουσιάσει μια ομάδα με μαχητικότητα, που θα κάνει την έκπληξη για τρίτη συνεχόμενη φορά, όπως και στις προηγούμενες προκρίσεις.