Ξεκίνημα με το… αριστερό και ισοπαλία στη Βοσνία για τον Παναθηναϊκό (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 3/10/2024 - 23:54

Παναθηναϊκός και Μπόρατς έμειναν στο 1-1 στο «Γκράντσκι Στάντιον», για την 1η αγωνιστική της League Phase του Conference League.

Το «τριφύλλι» άνοιξε το σκορ μόλις στο 11’, με τον Μπακασέτα, έφτιαξε κι άλλες φάσεις για να σκοράρει, αλλά η αστοχία του Σπόραρ και το δοκάρι του Τετέ στο 72’, δεν το επέτρεψαν.

Σαν να μην έφτανε αυτό, μάλιστα, είδε την πρωταθλήτρια Βοσνίας να ισοφαρίζει σκοράροντας και αυτή ένα γρήγορο γκολ, στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντεσπότοβιτς στο 50’ και να του κόβει δύο πολύτιμους βαθμούς στον δρόμο για την πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Τσέλσι, για την 2η αγωνιστική στο ΟΑΚΑ, στις 24 Οκτώβρη, ενώ την προσεχή Κυριακή τον Ολυμπιακό.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή και να ψάχνει τρόπο να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του αντιπάλου του και την Μπόρατς να τον περιμένει, έχοντας κοντά τις γραμμές της.

Το «τριφύλλι» προσπάθησε να επιτεθεί και από τα δύο άκρα, καταφέρνοντας να βρει ένα γρήγορο γκολ από την αριστερή του πλευρά και την πανέμορφη συνεργασία των Σπόραρ, Τζούριτσιτς και Μλαντένοβιτς. Καθώς από την σέντρα του τελευταίου, ο επερχόμενος Μπακασέτας, με υπέροχο σουτ στην κίνηση, πέτυχε το 0-1 στο 10ο λεπτό.

Μάλιστα, στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Σπόραρ σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, μετά από πολύ ωραία κάθετη του Μπακασέτα, με το πλασέ του να σταματάει στα πόδια του Σισκόβσκι.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση μέσω κάποιων μακρινών ως επί το πλείστον σουτ. Έκαναν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Ντραγκόφσκι για πρώτη φορά στο 21ο λεπτό, με τον Κουλάσιν να αστοχεί από θέση μέσα δεξιά. Και, πέντε λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ντεσπότοβιτς να απειλήσει, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με την ομάδα του πάντως να παίρνει μέτρα στο γήπεδο.

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία του πρώτου 45λεπτου, ο Παναθηναϊκός είχε δύο ακόμα καλές στιγμές για να διπλασιάσει τα τέρματά του. Πρώτα στο 39’, με μια ακόμα ωραία συνεργασία από τα αριστερά και τον Σκόρουπ να βάζει το «στοπ» στο επικίνδυνο γύρισμα του Μπακασέτα. Ενώ τρία λεπτά μετά, σε φάση διαρκείας, όπου έγινε και check μέσω VAR για χέρι-πέναλτι, με τα διαδοχικά σουτ των Μαξίμοβιτς, Πελίστρι και Μπακασέτα να μην καταλήγουν στα δίχτυα.

Η Μπόρατς απάντησε με το… ίδιο νόμισμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς μπήκε πολύ δυνατά και εκμεταλλευόμενη την καθίζηση του αντιπάλου της, ισοφάρισε άμεσα. Όταν, από εκτέλεση φάουλ του Ερέρα από αριστερά, ο Ντεσποτοβιτς έκανε το 1-1 με «άπιαστη» κεφαλιά, στο 50ο λεπτό.

Ενώ, δύο λεπτά μετά, από κλέψιμο στην αντεπίθεση, η μπάλα φτάνει αριστερά στον Ερέρα που σουτάρει, για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Ντραγκόφσκι σε κόρνερ.

Αφού πέρασε το «δύσκολο» διάστημα, οι «πράσινοι» ανέβηκαν σταδιακά και έχασαν τεράστια ευκαιρία για να πάρουν ξανά το προβάδισμα στο 62’. Όταν ο Μπακασέτας συνεργάστηκε ωραία με τον Τζούριτσιτς μέσα στην περιοχή, ο δεύτερος γύρισε την μπάλα στον Σπόραρ ο οποίος αν και αμαρκάριστος στην περιοχή, πλάσαρε άστοχα.

Ακολούθησαν αλλαγές και «φρεσκάρισμα» της 11άδας από πλευράς Αλόνσο και όσο περνούσε η ώρα, ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να πιέζει και να ψάχνει το 1-2.  Ωστόσο, στάθηκε και άτυχος, καθώς το δυνατό βολέ του Τετέ έξω από την περιοχή, στο 72ο λεπτό, σταμάτησε στο δοκάρι.

Για να ακολουθήσει η καλή στιγμή του Μλαντένοβιτς στο 85’, που πέρασε ανεκμετάλλευτη, καθώς και η νέα χαμένη ευκαιρία στις καθυστερήσεις με την κεφαλιά του Ιωαννίδη, που πέρασε ελάχιστα άουτ και «σφράγισε» το 1-1 για τις δύο ομάδες.