Πάφος... ποίημα και ονειρική πρεμιέρα στο Conference League (BINTEO)

Πέμπτη, 3/10/2024 - 23:54

Ιδανικό ξεκίνημα!

Η Πάφος έφυγε με το «διπλό» από την Μολδαβία, επικρατώντας με 3-1 της Πέτροκουμπ, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της League Phase του Conference και μπήκε με το... δεξί στη νέα φάση της διοργάνωσης.

Παρότι έμειναν πίσω στο σκορ στο 26ο λεπτό, με τον Λούνγκου να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, οι «γαλάζιοι» δεν πτοήθηκαν και μέσα δέκα λεπτά, έκαναν αυτό που ξέρουν καλύτερα, να ανατρέπουν τα δεδομένα, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με προβάδισμα δύο τερμάτων, με τους Κορέια και Ζάζα να σκοράρουν στο 33ο και 36ο λεπτό αντίστοιχα.

Μετά την ανάπαυλα, το σύνολο του Μπεργκ διατήρησε στο ίδιο τέμπο και... καθάρισε με τον 33χρονο μέσο να αυξάνει τα προσωπικά του γκολ στο 52ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ναμ στο 83ο λεπτό.

Στην επόμενη (2η) αγωνιστική, η το σύνολο του Καρσέδο υποδέχεται την Πέμπτη (24/10), στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Χαϊντενχάιμ.

Νωρίτερα (06/10, 19:00) θα κονταριστεί με την Ένωση, στο «Τάσος Μάρκου», για την έκτη αγωνιστική της Cyprus League by Stoiximan.

*διαθέσιμα μετά την λήξη του ματς

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο στο δεύτερο λεπτό, με τον Μπρούνο να κάνει την κάθετη προς τον Ζάιρο, ο οποίος... τσίμπησε την μπάλα από τον τερματοφύλακα, αλλά η άμυνα έκοψε πάνω στην γραμμή.

Η Πέτροκουμπ άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, με τον Λούνγκου να ευστοχεί από τα ένδεκα βήματα.

Οι «γαλάζιοι» ισοφάρισαν στο 33ο λεπτό, με τον Κορέια να φεύγει στην κόντρα και με άψογο τελείωμα να νικάει τον Σμαλενέα.

Τρία λεπτά αργότερα το σύνολο του Καρσέδο έκανε το 2-1, με τον Ζάζα να κάνει σουτ.. κεραυνό εκτός περιοχής.

Η Πάφος αύξησε τα τέρματα της στο 52ο λεπτό, με τον Κορέια να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής.

Νέα φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Ναμ να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά και τον Σμαλενέα να του λέει «όχι».

Οι «γαλάζιοι» έκαναν το 4-1 στο 83ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να κάνει το παράλληλο γύρισμα στον Νάμ, ο οποίος ευστόχησε.

Πέτροκουμπ (Αντρέι Μαρτίν): Σμαλενέα, Γιαρντάν, Μπορς, Αγκιεμάνγκ, Πλάτιτσα, Ντουάνλα, Άμπρος, Πούσκας, Λούνγκου, Καρούντου, Λούπαν.

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κορέια, Λουκάσεν, Γκολντάρ, Σίλβα, Σούνιτς, Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς, Ζάζα, Μπρούνο, Ζάιρο.