Υψηλές πτήσεις που αυξάνουν την όρεξη στον ΑΠΟΕΛ

Δευτέρα, 6/11/2023 - 08:50

Πραγματοποιώντας ίσως το κορυφαίο του φετινό ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ πέρασε... αέρα από τη Λάρνακα επικρατώντας της ΑΕΚ με 3-0, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με το έκτο διαδοχικό τους τρίποντο έφτασαν τους 23 βαθμούς και συνεχίζουν να... συγκατοικούν με τον Άρη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Λευκωσίας δεν ενθουσίασε με την εικόνα της, όμως κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ μια από τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Με το... καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε το 2-0 και κάπου εκεί τα πάντα άλλαξαν. Ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε ταχύτητα και «έπνιξε» την αντίπαλο του παίζοντας κυριαρχικό ποδόσφαιρο, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες.

Όποιος έβλεπε το παιχνίδι καταλάβαινε πως μετά το 50ο λεπτό ήταν θέμα χρόνου να έρθει και το τρίτο γκολ για τους «γαλαζοκίτρινους». Γκολ το οποίο τελικό ήρθε στο 62ο λεπτό και ουσιαστικά τέλειωσε την υπόθεση νίκη. Κάπου εκεί η ομάδα του Σα Πίντο έριξε κάπως ταχύτητες, όμως θα μπορούσε να βρει κι άλλα γκολ.

Θετικό για τον ΑΠΟΕΛ πως κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν πίσω, έχοντας μαζί με την Πάφο την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με έξι γκολ παθητικό. Για τον Μπέλετς ήταν σχετικά ένα ήρεμο βράδυ -ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο-, όμως όσες φορές χρειάστηκε να επέμβει, ο Σλοβένος ήταν στο σωστό σημείο, μη επιτρέποντας παραβίαση της εστίας του.

Με εμφανίσεις όπως στο δεύτερο ημίχρονο στην «Αρένα» όπως είναι λογικό, αυξάνεται η... όρεξη στον ΑΠΟΕΛ. Επόμενος αντίπαλος η ΑΕΛ (11/11 - 19:00) στη Λευκωσία για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος με μοναδικό ζητούμενο το έβδομο διαδοχικό τρίποντο και την παραμονή στην κορυφή. Στα αγωνιστικά, ο Σαρφό ήταν εκτός λόγω ίωσης και εκτός απρόοπτου θα επανέλθει.