Βελτιώθηκε ο Απόλλωνας, αλλά του έλειψε το γκολ

Κυριακή, 22/9/2024 - 09:20

Δεν κατάφερε να πάρει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του Απόλλωνας, ο οποίος χθες (21/09) έμεινε ισόπαλος με 0-0 κόντρα στον Άρη, για την τέταρτη αγωνιστική της Cyprus League by Stoiximan και συμβιβάστηκε με τον βαθμό.

Παρά την αγωνιστική απραξία και το δείκτη δυσκολίας του αγώνα, οι «κυανόλευκοι» παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στον αγωνιστικό χώρο και αν ήταν πιο εύστοχοι, θα μπορούσαν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν τις στιγμές τους. Όμως, μετά την ανάπαυλα, το σύνολο του Γκούλα κυριάρχησε και μέχρι το 80ο λεπτό, σημείωσε σημαντικές ευκαιρίες, που εντέλει δεν εκμεταλλεύτηκε

Όπως παραδέχθηκε και ο Σλοβάκος τεχνικός, η «ελαφριά ταξιαρχία» είχε εξίσου καλές πιθανότητες να επικρατήσει. Αλλά βάση της ετοιμότητας των δύο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έχουν πολλά περισσότερα να κρατήσουν.

Στο επιθετικό κομμάτι πιο δραστήριοι ήταν οι Μπουαγκάρντ, Βέισμπεκ και Ντρόζντεκ, ενώ στον χώρο του κέντρου ξεχώρισε ο Ντ' Αλμέιδα. Φυσικά αξιοσημείωτη είναι και η ανασταλτική λειτουργία του Απόλλωνα, όπως και η εμφάνιση του Λέουβενμπεργκ.

Από εκεί και πέρα, αρνητική ήταν εξέλιξη όσον αφορά στην κατάσταση του Μάρκες, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή στο πέμπτο λεπτό. Ο Πορτογάλος σέντερ φορ υπέστη κάταγμα κλείδας και θα περάσει σήμερα (22/09) την πόρτα του χειρουργείου, για άμεση αποκατάσταση.