«Πλήρωσε» την κόκκινη κάρτα και ηττήθηκε η Ομόνοια

Κυριακή, 22/9/2024 - 09:30

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος, η Ομόνοια τα βρήκε... σκούρα απέναντι στην Ανόρθωση και είδε να μπαίνει τέλος στο νικηφόρο σερί της, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα με 1-0, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Cyprus League by Stoiximan.

Τη σεζόν 2023-24 το «τριφύλλι» είχε χάσει με 2-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», έχοντας 5 νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες και εχθές (21/09) το έργο επαναλήφθηκε.

Παρότι μπήκε στο ματς με αξιώσεις, δεν κατάφερε να σκοράρει, με σημαντικότερη ευκαιρία αυτή του Σίμιτς στο τέταρτο λεπτό, όπου ο Ζίκφοβιτς του είπε «όχι». Έπειτα η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να ισορροπήσει, όμως κανείς δεν περίμενε τι θα γίνει στη συνέχεια.

Οι «πράσινοι» απέκτησαν αριθμητικό μειονέκτημα στο 33ο λεπτό, με τον Στεπίνσκι να αποβάλλεται, μετά από έλεγχο του VAR. Αυτό το γεγονός βραχυκύκλωσε τους ποδοσφαιριστές του Νταμπράουσκας και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Λόπες.

Ακόμα και στο δεύτερο μέρος, όπου θα περίμενε κανείς η Ομόνοια να μπει με καθαρότερο μυαλό και να κυνηγήσει την ισοφάριση, παρουσίασε νωθρότητα επιθετικά, παρά την κατοχή και έφυγε με... κατεβασμένο το κεφάλι από τη Λάρνακα.

Ο Λιθουανός τεχνικός παραδέχθηκε, ότι η κόκκινη κάρτα σε συνδυασμό με τη διακοπή του αγώνα, εξαιτίας του τραυματισμού του Ρόγκουλιτς, χάλασαν το ρυθμό της ομάδας, όμως την ίδια ώρα έστειλε μήνυμα για ανασύνταξη.

Πλέον το «τριφύλλι» καλείται να γυρίσει άμεσα σελίδα και να επιδιώξει να εμφανιστεί βελτιωμένο, επιστρέφοντας στις νίκες κόντρα στην ΑΕΛ την ερχόμενη Παρασκευή (27/09, 19:00).