Διέλυσε τη Βέρντερ η «πεντάστερη» Μπάγερν

Σάββατο, 21/9/2024 - 18:37
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (ΚΥΠΕ)

Καυτή η Μπάγερν Μονάχου!

Οι Βαυαροί διέλυσαν τη Βέρντερ Βρέμης με 5-0 και συνεχίζουν απόλυτοι στην κορυφή της βαθμολογίας με 12 πόντους. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 10η θέση με 5 βαθμούς.

Ο Ολίσε άνοιξε το σκορ στο 23’, με τον Μουσιάλα στο 32’ να διπλασιάζει τα τέρματα. Ο Κέιν χτύπησε στο 57’ για το 3-0, ενώ ο Ολίσε έγραψε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 60ο λεπτό. Το τελικό 5-0 το διαμόρφωσε ο Γκνάμπρι στο 65’, με τη Βέρντερ να μην μπορεί να αντιδράσει στην ανωτερότητα της Μπάγερν.

Στο άλλο ματς, η Φράιμπουργκ επικράτησε εύκολα με 3-0 της Χάιντενχαϊμ και βρίσκεται στην 2η θέση και στο -3 από την πρωτοπόρο Μπάγερν. Το πρώτο ημίχρονο χωρίς κάποιο τέρμα, με τους φιλοξενούμενους να… παίρνουν φωτιά στο δεύτερο μέρος.

Ο Ντόαν στο 54’ άνοιξε το σκορ, με τον Γκρίφο να χτυπάει στο 59’ και στο 65’ για να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια τα οποία διεξήχθησαν την ίδια ώρα, η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε με 2-1 της Χόφενχαϊμ και η Μπόχουμ ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Χόλσταϊν Κίελ.