Άρης - Απόλλωνας (Β' Ημίχρονο)

Σάββατο, 21/9/2024 - 20:10

Η μπάλα στη σέντρα!

Ο Άρης αντιμετωπίζει σε λίγο (19:00) τον Απόλλωνα, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Cyprus League by Stoiximan.

Η «ελαφριά ταξιαρχία» έχει ως μοναδικό στόχο να συνεχίσει στο δρόμο των επιτυχιών και να πάρει τέταρτη συνεχόμενη νίκη.

Από την άλλη, οι «κυανόλευκοι» μετά από τρεις εβδομάδες αγωνιστικής απραξίας, θα ψάξουν δεύτερο διαδοχικό τρίποντο.

Στην επόμενη (5η) αγωνιστική, ο Άρης φιλοξενείται την Κυριακή (29/09, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την Πάφο και ο Απόλλωνας υποδέχεται την ίδια μέρα (29/09, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» την Ένωση.

*διαθέσιμα μετά την λήξη του ματς

Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα στο πρώτο λεπτό, με τον Σαγκάλ να σεντράρει από τα αριστερά, τον Βανά να διώχνει άτσαλα και τον Μπουαγκάρντ να κάνει το πλασέ σε δεύτερο χρόνο, αλλά ο Μποακί έδιωξε.

Νέα φάση για τους τυπικά φιλοξενούμενους στο όγδοο λεπτό, με τον Βέσμπεκ να δοκιμάζει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Μετά από δύο λεπτά, οι «κυανόλευκοι» απείλησαν ξανά, με τον Σαγκάλ να παίρνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, όμως ήταν άστοχη.

Διπλή καλή στιγμή για τον Άρη στο 19ο λεπτό, με τον Μοντόρ να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή και τον Λέουβενμπεργκ να ελέγχει. Στη συνέχεια η «ελαφριά ταξιαρχία» πίεσε και έκλεψε την μπάλα, με τον Κβιλιτάια να επιχειρεί το σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Το σύνολο του Γκούλα έγινε επικίνδυνο στο 32ο λεπτό, με τον Μαγιαμπέλα να πασάρει στον Κβιλιτάια, ο οποίος δοκίμασε ξανά το πόδι του εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα.

Τεράστια φάση για τον Άρη στο 41ο λεπτό, με τον Στρούσκι να εκτελεί το κόρνερ και τον Κβιλιάταια να παίρνει την κεφαλιά, έσωσε πάνω στην γραμμή ο Λέουβενμπεργκ.

Τελική για τον Απόλλωνα στο 45ο λεπτό, με τον Σαγκάλ να επιχειρεί το σουτ και τον Βανά να μπλοκάρει.

Μεγάλη ευκαιρία για τους «κυανόλευκους» στο 45+2', με τον Σάντος να βρίσκεται απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να κάνει το πλασέ, όμως ο δεύτερος του είπε «όχι».

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 52ο λεπτό, με τον Μπουαγκάρντ να κάνει το σουτ, αλλά ήταν άστοχο.

Καλή στιγμή για το σύνολο του Γκούλα τρία λεπτά αργότερα, με τον Βέσμπεκ να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον Βανά να αποκρούει εντυπωσιακά.

Νέα φάση για τον Απόλλωνα στο 56ο λεπτό, με τον Ντ' Αλμέιδα να κάνει το πλάγιο σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Γκόλντσον, Γιαγκό, Μποακί, Στρούσκι, Σαρφό, Μαγιαμπέλα, Μοντνόρ, Σάβο, Κβιλιτάια

Απόλλωνας (Αντριάν Γκούλα): Λέουβενμπεργκ, Σάντος, Βούρος, Σελεστίν, Μαλεκκίδης, Σέσι, Μπουαγκάρντ, Κολ, Βεϊσμπέκ, Σαγκάλ, Μάρκες