Έκανε τα εύκολα... δύσκολα κόντρα στην Αλαβές, αλλά χτίζει σερί η Ρεάλ Μαδρίτης

Τρίτη, 24/9/2024 - 23:57
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (ΑΡ)

Πολύ κοντά σε μια τεράστια γκέλα μέσα στο «Μπερναμπέου» πήγε να πέσει η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία εν τέλει έδωσε συνέχεια με μπόλικο άγχος στο νικηφόρο σερί της στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι επικράτησε με σκορ 3-2 της Αλαβές στη Μαδρίτη για την 7η αγωνιστική της La Liga, φτάνοντας έτσι τις πέντε φετινές νίκες στο πρωτάθλημα, και ενώ είχε προηγηθεί με τρία γκολ στα πρώτα 50 λεπτά του αγώνα.

Οι «μερένχες» χρειάστηκαν μόλις... 103 δευτερόλεπτα για να ανοίξουν το σκορ, με τον Λούκας Βάσκεθ να πλασάρει ιδανικά από κοντά για το 1-0 μετά από ωραίο γύρισμα του Βινίσιους. Στο 22ο λεπτό, ο Εμπαπέ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τελικά, ο Γάλλος σούπερ σταρ πέτυχε αυτό που έψαχνε στο 40ο λεπτό, πετυχαίνοντας ένα γκολ βγαλμένο από το... Playstation. Ο 25χρονος στράικερ κινήθηκε έξω από την περιοχή και με τακουνάκι βρήκε τον Μπέλιγχαμ, ο οποίος με μαγική κάθετη έδωσε ξανά στον Εμπαπέ, με τον Γάλλο να «αδειάζει» τον προσωπικό του αντίπαλο, γράφοντας από κοντά το 2-0.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Ροντρίγκο με εκπληκτικό σόλο από τη δεξιά πλευρά, με τον Βραζιλιάνο εξτρέμ να κουβαλάει την μπάλα για αρκετά μέτρα, να πατά περιοχή και με δυνατό διαγώνιο σουτ να γράφει το 3-0. Στο 76', η Αλαβές είχε μια τεράστια ευκαιρία να πετύχει το γκολ της... τιμής, με τον Ρεμπάτς να πιάνει τρομερό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κουρτουά.

Και ενώ όλα έδειχναν πως η Ρεάλ θα έφτανε σε μια άνετη νίκη, η Αλαβές «χτύπησε» δύο φορές στο 85' και το 86' με τους Μπεναβίτες και Γκαρσία για το 3-2, εκμεταλλευόμενη τα λάθη και τη χαλάρωση των γηπεδούχων, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Τελικώς, δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε και οι «μερένχες» πήραν το τρίποντο.

Με τη νίκη αυτή, η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβηκε στη 2η θέση και τους 17 βαθμούς, στο -1 από την πρωτοπόρο Μπαρσελόνα που έχει ένα ματς λιγότερο.