Στο δεύτερο ημίχρονο... ήταν Παναθηναϊκός και συνέτριψε με 29 πόντους τη Γαλατά

Τρίτη, 24/9/2024 - 22:11

Την τέταρτη νίκη του - και πρώτη μετά από τρεις σερί ήττες - στα επτά φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας που έχει δώσει φέτος, πήρε το βράδυ της Τρίτης (24/09) ο Παναθηναϊκός!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δυσκολεύτηκε μονάχα για ένα ημίχρονο από τη Γαλατάσαραϊ στο «Σινάν Ερντέμ» της Κωνσταντινούπολης, με τους «πράσινους» στη συνέχεια να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος, πανηγυρίζοντας τη φιλική νίκη με το εντυπωσιακό 85-56.

Ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα είναι πως στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 34-34, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει θέματα στην επίθεση, στη δημιουργία, αλλά και τη συγκέντρωσή του.

Στην επανάληψη ωστόσο, η ελληνική ομάδα έδειξε τελείως διαφορετικό πρόσωπο, βγάζοντας ένταση και πάθος στο παιχνίδι της, και με «όπλο» την άμυνά της, κατάφερε να βρει εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, με πολλούς πρωταγωνιστές, αφήνοντας θετικότατες εντυπώσεις ενόψει και του Super Cup της Ρόδου. Χαρακτηριστικό είναι πως στην 3η και 4η περίοδο να επιμέρους σκορ ήταν 51-22 υπέρ των «πρασίνων»!

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ο Ομέρ Γιουρτσεβέν με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ (οι 12 πόντοι ήρθαν στην 4η περίοδο), με τον Οσμάν να ακολουθεί με 12 πόντους και τους Παπαπέτρου και Γκραντ με 10. Στην αποστολή βρέθηκε και ο Ματίας Λεσόρ ο οποίος ωστόσο δεν αγωνίστηκε για να προφυλαχθεί.

Επόμενο και τελευταίο φιλικό για τον Παναθηναϊκό στη φετινή του προετοιμασία, αύριο (25/9, 20:00) με αντίπαλο την Αναντολού Εφές, ματς που θα αποτελέσει και τη μεγάλη πρόβα τζενεράλε ένεκα της έναρξης των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 34-34, 45-58, 56-85

*πηγή φωτογραφίας: Galatasaray Basketbol