ΑΕΚ - Εθνικός (Β' Ημίχρονο)

Κυριακή, 22/9/2024 - 20:06

Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει σε λίγο (19:00) τον Εθνικό, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Cyprus League by Stoiximan.

Προερχόμενοι από δύο διαδοχικές ήττες με Πάφο και Ομόνοια, οι Λαρνακείς θέλουν πάση θυσία να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα.

Από την άλλη, η ομάδα της Άχνας θα κυνηγήσει το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα, ούσα το αουτσάιντερ.

Στην επόμενη (5η) αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται την Παρασκευή (27/09, 19:00), στο «Αμμόχωστος» από τη Νέα Σαλαμίνα και ο Εθνικός υποδέχεται το Σάββατο (28/09, 19:00), στο Δασάκι την Ανόρθωση.

*διαθέσιμα μετά την λήξη του ματς...

Πρώτη τελική για τον Εθνικό στο όγδοο λεπτό, με τον Μπέντο να κάνει το σουτ, μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 14ο λεπτό, με τον Μιραμόν να σεντράρει από τα δεξιά και την μπάλα να φτάνει στον Καμπρέρα, ο οποίος αστόχησε από ευνοϊκή θέση.

Η ομάδα της Άχνας άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό, με τον Μπονέτο να κάνει τη σέντρα και τον Γκονζάλεζ με... ψαλιδάκι να νικάει τον Αθανασιάδη.

Διπλή χαμένη φάση για τους Λαρνακείς στο 32ο λεπτό λεπτό, με τον Αϊτόρ αρχικά να κάνει το σουτ, μέσα από την περιοχή και τον Φλόερςε να αποκρούει. Σε δεύτερο χρόνο, η μπάλα έφτασε πάλι στον πρώτο, ο οποίος έκανε τη σέντρα και ο Φαράζ έκανε το πλασέ στην κίνηση, όμως πάλι ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων δήλωσε παρών.

Το σύνολο του Μπεργκ έγινε ξανά επικίνδυνο ένα λεπτό αργότερα, με τον Φαράζ να κάνει τη σέντρα και τον Μιλίτσεβιτς να κάνει την κεφαλιά, πάνω στον Φλόρες η μπάλα.

ΑΕΚ (Χένινγκ Μπεργκ): Αθανασιάδης, Λέδες, Σολ, Φαράζ, Μιλίτσεβιτς, Πονς, Αϊτόρ, Εκπολό, Ρομπέρζ, Καμπρέρα, Μιραμόν.

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Φλόρες, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Μπονέτο, Παναγιώτου, Γκονσάλες, Ιωάννου, Στυλιανού, Μπάχανακ, Αντερέγκεν, Οφόρι.