ΑΠΟΕΛ - Νέα Σαλαμίνα (Β' Hμίχρονο/ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 22/9/2024 - 20:05

«Ραντεβού» στο ΓΣΠ!

Στις 19:00, ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται τη Νέα Σαλαμίνα, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Cyprus League by Stoiximan. Παιχνίδι στο οποίο θεωρητικά οι γηπεδούχοι είναι το φαβορί για τη νίκη.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μετά το άνετο πέρασμα από το Παραλίμνι, θέλουν να δώσουν συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, με θετικό αποτέλεσμα για να παραμείνουν στα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα. Με τη σειρά τους οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να πάρουν το βαθμολογικό κέρδος από μια... καυτή έδρα.

Την ερχόμενη, πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος ο ΑΠΟΕΛ  θα πάει στην Περιστερώνα για να συναντήσει την Ομόνοια 29Μ (29/09 - 19:00). Μεσοβδόμαδα οι πρωταθλητές έχουν και το παιχνίδι του Super Cup (25/09 - 20:30, Alpha Κύπρου) κόντρα στην Πάφο. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα θα υποδεχθεί στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» την ΑΕΚ (27/09 - 19:00).

*διαθέσιμα μετά το πέρας του παιχνιδιού...

Το παιχνίδι

Στο 13ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ με τον Ντουρμισάι, όμως το γκολ δε μέτρησε. Μετά από κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά, με τον Ασεβέδο να κάνει το γέμισμα και τον Ντουρμισάι να σπρώχνει τη μπάλα στα δίκτυα όμως έκανε επαφή με τη μπάλα με το χέρι.

Στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Μαρκίνιος. Ο Βραζιλιάνος έξω από την περιοχή, έπιασε το δυνατό, φαλτσαριστό σουτ νικώντας τον Άντος για το 1-0.

Mάλιστα οι πρωταθλητές διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 27ο λεπτό με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός φορ του ΑΠΟΕΛ βρέθηκε... φάτσα με τον αντίπαλο κίπερ, «τσίμπησε» τη μπάλα και «έγραψε» το 2-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (31'), ο Ελ Αραμπί επιχείρησε ξανά το σουτ, όμως ο Άντος μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Στο 38ο λεπτό, ο Πίζι κέρδισε φάουλ ακριβώς έξω από την περιοχή και ανέλαβε να το εκτελέσει ο ίδιος, χωρίς ωστόσο να βρει στόχο.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Πίζι μπήκε από πλάγια στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει, αναγκάζοντας τον Άντος σε δύσκολη απόκρουση.

Στο 52ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Ντράζιτς να βγαίνει τετ α τετ με τον Άντος, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να τον νικήσει. Στο 56ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στη μείωση του σκορ, όμως ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα μετά την καρφωτή κεφαλιά του Ντουρμισάι.

Ο Πίζι στο 63ο λεπτό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Άντος έδιωξε λανθασμένα πάνω στον Ντράζιτς, με τη μπάλα να στρώνεται στον Πορτογάλο που δε δυσκολεύτηκε να σκοράρει για πρώτη φορά με τη φναέλα του ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Κιντίγια, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Τσεμπάκ,  Κοσταντίνοφ, Αμπάνια, Πίζι (Μπα 64'), Μαρκίνιος (Κόρμπου 46'), Δώνης, Ελ Αραμπί (Ντράζιτς 46')

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Άντος, Μιχαήλ, Τόμοβιτς, Ασεβέδο, Σεργίου, Μπεχαράνο (Κατσιάρης 61'), Καρλίτος (Μιγκελίτο 54'), Γκμπέλε, Φερνάντες, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι