Πέταξε τις ευκαιρίες του ο Παναθηναϊκός, αλλά δεν τον… τιμώρησε ο Ολυμπιακός

Κυριακή, 6/10/2024 - 22:34

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0 στο... φλεγόμενο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο του ντέρμπι «αιωνίων», για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Το «τριφύλλι» ήταν ανώτερο στα πρώτα 45 λεπτά, όπου έφτιαξε και έχασε αρκετές ευκαιρίες, με τους «ερυθρόλευκους» να αντισταθμίζουν την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αμφότερους να μένουν... άκαπνοι, χάνοντας αμφότεροι την ευκαιρία για ένα πολύτιμο «τρίποντο»!

Έτσι, ο Παναθηναϊκός έφτασε τους εννιά βαθμούς αλλά παρέμεινε στο -7 από την κορυφή, ενώ ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 14 πόντους, όντας δεύτερος στην ισοβαθμία. Μετά την διακοπή oι «πράσινοι» παίζουν εκτός έδρας με τον ΟΦΗ, ενώ οι Πειραιώτες υποδέχονται τον Λεβαδειακό, αμφότεροι στις 20 Οκτώβρη.

Ειδική μνεία πρέπει να γίνει και στον μη καταλογισμό πέναλτι από πλευράς Ζίμπερτ και Κόρτους, για χέρι του Ρέτσου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και στον τραυματισμό του Ιωαννίδη που αποχώρησε στο 44', αλλάζοντας τα δεδομένα…

Μετά την διακοπή oι «πράσινοι» παίζουν εκτός έδρας με τον ΟΦΗ, ενώ οι Πειραιώτες υποδέχονται τον Λεβαδειακό, αμφότεροι στις 20 Οκτώβρη.