Προσγείωσε τη Μίλαν με υπογραφή Ντε Χέα η Φιορεντίνα

Κυριακή, 6/10/2024 - 23:51

Σπουδαία νίκη μετά από ματσάρα για τη Φιορεντίνα!

Οι «βιόλα» νίκησαν 2-1 τη Μίλαν στο «Αρτέμιο Φράνκι» για την 7η αγωνιστική της Serie A, βάζοντας τέλος στο σερί τριών νικών που έτρεχαν οι «ροσονέρι» στο πρωτάθλημα και αφήνοντάς τους στο -5 από την πρωτοπόρο Νάπολι!

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Νταβίντ Ντε Χέα, ο οποίος με το σκορ στο 1-0 υπέρ της ομάδας του έπιασε δύο πέναλτι, ένα του Τεό Ερναντές στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ένα του Τάμι Έμπραχαμ στο 56'! Γενικώς, ο Ισπανός πορτιέρε έκανε την καλύτερη εμφάνισή του εδώ και χρόνια, με 7 αποκρούσεις και περίπου 2,5 αποτρεπτέντα γκολ, βάσει στατιστικών!

Ο Γιασίν Αντλί έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με τρομερό πλασέ στο 35', κι ενώ η Φιορεντίνα είχε χάσει και αυτή πέναλτι στο 22', με τον Μόιζε Κεν να μην καταφέρνει να νικήσει τον Μάικ Μενιάν. Μετά τις δύο αποκρούσεις πέναλτι του Ντε Χέα, η Μίλαν τελικά ισοφάρισε με καταπληκτικό εναέριο πλασέ του Κρίστιαν Πούλισικ στο 56'.

Πέρα από το ότι ο Ισπανός πορτιέρε να έχει «κατεβάσει ρολά», είχε και άμεση συμμετοχή στο δεύτερο γκολ της Φιορεντίνα. Μετά από δικό του βολέ, ο Μόιζε Κεν έγινε κάτοχος της μπάλας και έστρωσε στον Άλμπερτ Γκούντμουντσον, ο οποίος νίκησε με δυνατό σουτ τουν Μάικ Μενιάν για το τελικό 2-1 στο 73' και την πολύτιμη νίκη της Φιορεντίνα.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «βιόλα» ανέβηκαν στους 10 βαθμούς μετά από 7 αγώνες, απέχοντας μόλις 1 πόντο από την έκτη Μίλαν και 4 από τη δεύτερη Ίντερ!