Νίκη ψυχολογίας είπε ο Οκκάς, σύνθημα... ανασύνταξης από Νταμπράουσκας (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 21/9/2024 - 21:10

Την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν πανηγύρισε η Ανόρθωση!

Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Ομόνοιας στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Cyprus League by Stoiximan. Από πλευράς νικητών, ο «χρυσός» σκόρερ, Ράφα Λόπες, στάθηκε στο γεγονός πως η ομάδα είναι νέα και χρειάζεται χρόνο. Παράλληλα, ευχαρίστησε τον κόσμο για τη στήριξη

Με τη σειρά του, ο Βάλντας Νταμπράουσκας ξεκαθάρισε πως στόχος ήταν να υπάρξει βελτίωση σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι όμως κάποιες διακοπές και η κόκκινη κάρτα τους έβγαλαν εκτός ρυθμού. Ο Λιθουανός τεχνικός όμως έδωσε το... σύνθημα για ανασύνταξη από την ερχόμενη αγωνιστική.

Από την άλλη, ο Γιάννης Οκκάς χαρακτήρισε τη νίκη, ως ψυχολογίας, ενώ δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει τον κόσμο για τη στήριξη παρά το κακό ξεκίνημα στη σεζόν.

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Γιάννης Οκκάς (Ανόρθωση): «Κάναμε μια σπουδαία νίκη, νίκη ψυχολογίας. Πιστεύω ότι ξεκινήσαμε με αρκετή θέληση, να πιέσουμε ψηλά, να μην αφήσουμε την Ομόνοια να κάνει το παιχνίδι της. Οι ισορροπίες άλλαξαν υπέρ μας μετά την κόκκινη. Ευτυχήσαμε να βρούμε το γκολ της νίκης. Αυτό ήταν το 100ο γκολ στην καριέρα του Ράφα, να του ευχηθώ άλλα 100. Από την περασμένη εβδομάδα μετά την Πάφο, οι οπαδοί μας έδωσαν μαθήματα οπαδισμού καθώς παρά την ήττα έμειναν εκεί και τραγούδησαν. Θέλω να αφιερώσω τη νίκη στο Μηνά, που μας έβλεπε από εδώ κοντά και μας έστελνε μηνύματα. Είχα στενή επαφή μαζί του. Ας είναι καλά εκεί που είναι, του χαρίζουμε αυτή τη νίκη».

Βάλντας Νταμπράουσκας (Ομόνοια): «Πρώτα απ’ όλα συγχαρητήρια στην Ανόρθωση για τη νίκη της. Ήταν πολύ ανταγωνιστική, έβγαλε ενέργεια. Θέλαμε να παρουσιαστούμε πιο βελτιωμένοι σε σχέση με τον αγώνα με την ΑΕΚ. Μπήκαμε δυνατά και πιέσαμε ψηλά, είχαμε καλή ροή στο ξεκίνημα αλλά ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης είχε σημαντικές επεμβάσεις. Ο τραυματισμός του Ρόγκουλιτς χάλασε τη ροή μας καθώς υπήρξε διακοπή για αρκετή ώρα. Το δεύτερο κομμάτι που άλλαξε το παιχνίδι ήταν η κόκκινη κάρτα. Υπήρξαν αρκετές καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο και δεχθήκαμε το γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο τα δώσαμε όλα, ήμασταν ενωμένοι και είχαμε την κατοχή. Ακόμη και με δέκα παίκτες κυνηγήσαμε το γκολ. Βγάλαμε ενέργεια, δεν είναι εύκολο όταν αγωνίζεσαι με δέκα. Να αφήσουμε γρήγορα πίσω μας αυτό το παιχνίδι, το πρωτάθλημα είναι δύσκολο και ισοδύναμο. Ευχαριστώ τον κόσμο που ταξίδεψε εδώ».

Ράφα Λόπες (Ανόρθωση): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι. Δουλέψαμε πολύ, τη θέλαμε πολύ καιρό αυτή τη νίκη. Το 90% αυτής της ομάδας είναι καινούριοι παίκτες, χρειαζόμαστε χρόνο. Σίγουρα είμαι χαρούμενος όταν σκοράρω αλλά το πιο σημαντικό είναι να νικάμε και να πετύχουμε τους στόχους μας. Ευχαριστούμε τον κόσμο για τη στήριξη, την αισθανόμαστε, ήταν εντυπωσιακός. Εμείς πρέπει να δίνουμε τα πάντα για να τους ικανοποιήσουμε».